Elektromotory jako nejpoužívanější pohonné jednotky

Elektromotory bez pochyb patří mezi nejpoužívanější zařízení, díky kterým je možné vytvořit pohon. Používají se tak v průmyslových zařízeních, tak v nejrůznějších aplikacích v našich domácnostech. Pohon je potřebný všude tam, kde potřebujeme dát určité zařízení do pohybu. Může se jednat například o mlýnky, míchačky, brusky, ventilátory, čerpadla nebo dokonce i pohony na automaticky otevíratelné brány. Vybrat si elektromotory však nemusí být právě nejjednodušší a to hlavně pro ty, kteří se v této problematice až tak nevyznají. Přinášíme vám základní informace, které byste před výběrem toho správného elektromotoru měli vědět.

Základní charakteristické rysy elektromotorů

Elektromotory a jejich funkce
Rychlost otáčení elektromotorů

Existují velké množství parametrů, které jsou pro elektromotory charakteristické a na základě kterých byste se měli ubírat v procesu jejich výběru. Tyto parametry je třeba pořádně zvážit a díky tomu bude cesta za správným elektromotorem jednodušší. Mezi základní parametry patří:

Rychlost otáčení – rychlost otáčení představuje jeden ze zásadních parametrů, který dokáže do značné míry ovlivnit váš výběr. Rychlost je ovlivněna počtem jednotlivých pólů a současně i kmitočtem střídavého napětí na vstupu. Rychlost otáčení se označuje póly a nejčastěji se setkáváme s dvoupólové, čtyřpólové, šestpólovými a osempólovými. Je však možné vyrobit i vícepólové.

Výkon elektromotoru – je spolu s rychlostí otáček nejdůležitější parametr. Tento parametr nedoporučujeme zanedbat, protože nesprávně zvolená rychlost dokáže zničit tak poháněcí zařízení, jakož i samotný elektromotor. Vyrábějí se v různých výkonech – od nejmenších až po ty největší.

Napětí elektromotoru – představuje parametr, který také nedoporučujeme podcenit. Nejčastěji se setkáváme s jednofázovým a třífázovým. Třífázový představuje lepší řešení, a to hned z několika důvodů – má více záběrů, pořizovací cena je nižší, tichý provoz a současně i menší ohřívání motoru.

Prostor – prostor je důležitý hlavně z hlediska správného provozu a měli byste zvážit i tento parametr. Důležitá je například teplota, která se nachází v okolí. V některých místech se může jednat o minusové teploty, v jiných zase o teploty dlouhodobě vysoké. Důležitá je i vlhkost, výskyt vody a prašnost. Speciální kategorií je agresivní prostředí, ve kterém se mohou vyskytovat různé chemikálie, které dokáží značně poškodit strukturu elektromotoru.

Výběr elektromotoru je skutečně důležitý

Aby zařízení pracovalo tak, jak má, musí být elektromotor vybrán správně. Pokud se budete rozhodovat podle zmíněných parametrů, jste na správné cestě. Pokud si však chcete ujistit, navštivte https://www.elektro-motor.cz, kde najdete všechny potřebné informace.