Domů Hlavní zprávy Zloděj vykrádal panelové domy i s pivní lahví v ruce. Zachytila ho...

Zloděj vykrádal panelové domy i s pivní lahví v ruce. Zachytila ho bezpečnostní kamera

0
Sdílet
Zloději při činu na průmyslové kameře. Autor: Policie ČR

Ostravsko – Sdělení podezření pro trestný či krádež si vyslechli dva muži ve věku 19 a 25 let. Muži měli třikrát (ke dvěma skutkům došlo 14. ledna, ke třetímu 9. února) odcizit z chodeb domů v Ostravě Porubě odložené věci.

Informuje o tom policejní komisařka mjr. Mgr. Gabriela Holčáková s tím, že celková škoda přesáhla (dle prvotních informací)10 000 korun. V prvním případě měli muži odcizit na chodbě odložené lyže. Podruhé se měli zmocnit, na chodbě před dveřmi bytu jiného domu, odložených tří párů bot.

V únoru pak měli oba muži ještě se třetím podezřelým zamířit do dalšího domu a zmocnit se odloženého dětského jízdního kola i dětské přilby. V dalším patře stejného domu měli muži odcizit odloženou pánskou obuv a dále příčníky na motorové vozidlo. Na jiném patře měli „přibrat“ tentokrát dámské boty.

VIDEOZÁZNAM PACHATELŮ:

Zloději kradli na chodbách panelových domů v Ostravě

Způsob spáchání činu byl obdobný. Oba muži se k činům doznali. Jeden uvedl, že do domů měli původně směřovat s cílem zahřát se. Dostávat se dovnitř měli v době, když někdo do domu vcházel či odcházel (tedy neměli překonávat uzamykací mechanismy dveří). Nato měli využít „příležitosti“ a při zjištění odložených věcí na chodbách domů a zmocnit se jich.

Policisté po oznámení krádeží započali shromažďovat informace k podezřelým. Zajistili také obrazové záznamy. Jeden dokumentuje i skutečnost, kdy muži opouští dům i s odcizenými věcmi. Zatímco někteří pachatelé specializující se na majetkovou trestnou činnost, míří k činům vybaveni specifickými pomůckami (např. tzv. planžetami apod.), je ze záznamů také patrné, že tento podezřelý „absolvoval“ výše popsané s lahví od piva v ruce.
Za trestný čin krádeže hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na dvě léta. Porubští policisté pokračují v prověřování, ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

Krádeže odložených kočárků z domů:

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 19 a 32letého muže pro přečin krádež. Muži jsou podezřelí, že v sedmi případech odcizili z přístupných prostor domů (zejména chodeb) zpravidla odložené dětské kočárky (celkem šest kusů). V jednom z případů pak měli odcizit jízdní kolo, jindy odložené dětské odrážedlo a koloběžku. Spolu s kočárky byly odcizeny například dětská deka či dětská obuv nebo tzv. fusaky. Ke skutkům docházelo v době zhruba jednoho měsíce (13. 11. 2016 do 9. 12. 2016) v Ostravě-Zábřehu, Moravské Ostravě, Slezské Ostravě či Ostravě-Porubě. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši přesahující 40 000 korun.

Pachateli trestného činu krádež hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. Starší z mužů byl soudem pro obdobnou trestnou činnost odsouzen k trestu odnětí svobody, který vykonal v dubnu roku 2016. Staršímu obviněnému tak nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Autor: Jan Vraný

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na