Domů Hlavní zprávy Zdravotnické operační středisko Plzeňské záchranky používá tzv. předvýzvu

Zdravotnické operační středisko Plzeňské záchranky používá tzv. předvýzvu

0
Sdílet
ZZS Pk
Krajské operační středisko Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, p.o. Autor: archiv ZZS Pk

Plzeň – Od loňského prosince ve zkušebním provozu a od ledna 2017 zcela běžně spustilo zdravotnické operační středisko (ZOS) Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje systém tzv. předvýzvy.

O co se v praxi jedná? Předvýzva je využívána v indikacích nejvyšší priority, to znamená u závažných dopravních nehod, náhlé zástavy oběhu, úrazů, bolestí na hrudi či těžkých dušností.

Princip spočívá v tom, že call taker, který tísňovou výzvu přijímá, může prostřednictvím hlavního dispečera vyslat výjezdovou skupinu směrem k pacientovi ještě před ukončením hovoru a zjištěním všech potřebných podrobností.

Grafika redakce udalost112.cz
Vozidlo RZP plzeňské záchranné služby, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Pk / Facebook.com

Nejvíce se novinka osvědčila v případě  dopravních nehod, kdy volající úplně přesně neví, kde se nachází a např. zavolá „jsem u nehody na dálnici D5 mezi Plzní a Rokycany“.

Než se podaří místo přesně lokalizovat a zjistit stav zraněných, může už výjezdová skupina vyjet a zamířit sděleným směrem k postiženým. V některých případech časová úspora znamená jen pár vteřin, v případě komplikované domluvy s volajícím se ovšem může pohybovat i v řádu několika minut. Plzeňští krajští záchranáři začali používat PŘEDVÝZVU ve svém dispečerském programu jako jedni z prvních v republice.

Dojezdové časy ke kriticky nemocným se i díky této novince daří nadále zkracovat.

Autor:
ZZS Plzeňského kraje