Domů Z regionu Liberecký kraj Záchranná služby Libereckého kraje úzce spolupracuje s místní Horskou službou

Záchranná služby Libereckého kraje úzce spolupracuje s místní Horskou službou

0
Sdílet
Horská služba při transportu zraněného, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Libereckého kraje

Liberecko – Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje již několik let spolupracuje s Horskou službou (HS). Spolupráce je na vysoké a profesionální úrovni. Operační středisko záchranné služby je s dispečinkem Horské služby Jizerské hory datově propojeno.

Takovéto propojení je v ČR jedinečné a má značný význam. Dispečer/ka ZZSLK má možnost předat událost přímo HS. Po přijetí tísňové výzvy operátor/ka ZZS LK odešle základní informace jako je místo události s popisem, jméno pacienta a telefonní číslo na oznamovatele. Stejná data se přenesou formou SMS na pohotovostní telefony HS. Komunikace může být uskutečněna také přes vysílačky. Horská služba má ve vozidlech i na vysílačkách zařízení GPS propojená s operačním systémem ZZS LK. To umožňuje operátorovi ZZS LK lokalizovat a efektivně využít nejbližší členy HS.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje p. o. má nastavena jasná pravidla pro spolupráci s Horskou službou Jizerské hory a Krkonoše.

Jedná se zejména o:

  • předávání zásahu v nepřístupném terénu, kam se nedostanou posádky  ZZS LK

(sjezdové a běžecké tratě, chalupy a penziony, které se nacházejí v nepřístupném místě a další nepřístupné destinace;HS při příjezdu na místo prvotně ošetří a vyhodnotí stav pacienta, následně spolupracuje s operačním střediskem ZZS LK ohledně vyslání posádek ZZS LK)

  • spolupráce s leteckou záchrannou službou Libereckého kraje

(speciální zásahy v těžko dostupném terénu vyžadující slanění záchranářů nebo transport pacienta v podvěsu pod vrtulníkem, např. záchrany lezců ve skalním terénu nebo evakuace osob během povodní)

  • zásah HS u pacienta, kde je pro HS krátký dojezdový čas

(např. zásah HS u pacienta v  bezvědomí v obci Bedřichov – dojezdový čas  ZZSLK cca 10 min., HS na místě za cca 3 min.; HS má k dispozici AED)

  • další spolupráce po dohodě vedení ZZS LK a náčelníka HS

(např. kalamita ve Frýdlantském výběžku – HS přistavila na žádost ZZS LK čtyřkolku na pásech do Lázní Libverda)

V roce 2016 Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje p. o. uskutečnila ve spolupráci s Horskou službou 692 zásahů na profesionální úrovni. Výrazný nárůst případů je především v zimním období, při probíhající lyžařské sezoně, ale spolupráce je samozřejmě celoroční.

Výše zmíněná kvantita společných zásahů svědčí o tom, že Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje p. o. si je vědoma, jak je Horská služba užitečným partnerem při záchraně lidských životů.

Autor:
Zdravotnická záchranná služba
Libereckého kraje