Domů Hlavní zprávy Záchranáři z Plzeňska se potýkají se zneužíváním sanitek, které jezdí k opilcům

Záchranáři z Plzeňska se potýkají se zneužíváním sanitek, které jezdí k opilcům

0
Sdílet
Ilustrační snímek opilce. Autor: KZ

Plzeňsko – Zneužívání sanitek záchranné služby je v těchto dnech téměř na denním pořádku. Stále častěji tak dochází ke zbytečnému zneužívání vozů záchranářů. Mnoho lidí někde vidí sedět či ležet opilce či bezdomovce a usoudí, že je mrazem ohrožen, tedy vlastně skoro umírá a proto, aniž by se té osoby zeptal, přivolá prostřednictvím tísňové linky 155 záchrannou službu.

To byl i případ, kdy náhodně kolemjdoucí v dobré víře zavolali záchranáře „ke sténajícímu muži“, aniž by se ho ale zeptali, zda mu něco je a zda pomoc potřebuje. Informuje o tom Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky.

„Bylo nám hlášeno, že na lavičce sedí muž, pravděpodobně bezdomovec, který naříká, bližší informace jsme bohužel neměli. Přijeli jsme na místo, muž byl řádně vyšetřen, všechny vitální hodnoty měl naprosto v pořádku, neměl ani žádné změny na EKG a byla stanovena diagnóza. Muž byl pouze opilý. S tím byl následně přepraven na protialkoholní záchytnou stanici v Plzni na Slovanech,“ popsal zbytečný výjezd mluvčí plzeňských záchranářů Martin Brejcha.

Muž jako NEpojištěnec samozřejmě nezaplatil ani výjezd záchranné služby a samozřejmě neuhradil ani pobyt na záchytce. Vůz záchranářů byl z důvodu tohoto zbytečného zásahu a následné nutné desinfekce více než hodinu nepoužitelný.

„Pokud člověk naříká, je třeba rozlišit jestli dotyčného něco bolí, a tedy se mu mohl stát třeba úraz, nebo zda naříká například nad svou životní situací. V prvním případě je samozřejmě v pořádku se na záchranáře obrátit a poskytnout dotyčnému pomoc. Ten člověk může samozřejmě utrpět i jinou indispozici, může se mu motat hlava v rámci tlaku, může být diabetik a mít potíže, ale u toho všeho není nic snazšího, než se dotyčného zeptat, jaké má potíže. Pokud řekne například točí se mi hlava, najednou jsem se opotil, píchá mě na hrudníku nebo podobně, pak je samozřejmě naprosto jasné volat záchrannou službu,“ vysvětlil ještě mluvčí záchranářů Brejcha.

Záchranáři a strážníci městské policie u silně opilého muže – transport sanitkou ZZS do nemocnice! Autor: archiv Jan Vraný / JV PRESS.

„Skutečnost, že z dálky na padesát metrů vidím někoho naříkat a jediná moje pomoc je, že zavolám záchranku, je špatně. I dispečink záchranářů se samozřejmě bude ptát, co tomu člověku je a jaké má potíže, aby věděli zda vyslat posádku s lékařem nebo bude stačit bez lékaře. Komunikace s tím člověkem je strašně důležitá a učí se to už na základní škole,“ doplnil závěrem mluvčí plzeňské záchranky Martin Brejcha.

Zdravotní záchranná služba je tu ale od toho, aby zasahovala v případě ohrožení života nebo zdraví.

Zvracející opilec a nebo chřipka není na volání Zdravotnické záchranné služby, pouze tím zbytečně z ulice stahujete posádku, která může někde jinde opravdu zachránit člověka před smrtí.

Problém s takzvaným zneužíváním posádek Zdravotnické záchranné služby potažmo tísňové linky 155 ovšem netíží, jen záchranáře v Plzeňském kraje, ale takřka napříč Republikou.

V tomto směru je chyba na straně nepříliš dobře fungujícího systému a platné právní legislativy.

PSALI JSME: Psychiatrické léčebny napříč Republikou praskají ve švech, plní je opilci a narkomané

-jv

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na