Domů Z regionu Moravskoslezký kraj Záchranáři v Opavě nacvičovali zásah u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí

Záchranáři v Opavě nacvičovali zásah u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí

0
Sdílet
Záchranáři nacvičovali zásah u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí. Autor: ZZS MsK

Opava – Záchranáři ZZS MSK se ve středu 26. října účastnili taktického cvičení složek IZS v Opavě s tématem zásahu u pacienta s vysoce nakažlivou nemocí.

Cílem bylo prověřit spolupráci personálu infekčního oddělení s krajskou hygienickou stanicí a složkami integrovaného záchranného systému.

Cvičení probíhalo v areálu Slezské nemocnice v Opavě a v jeho rámci probíhal nácvik komunikace a koordinace všech zainteresovaných složek, stejně jako provedení praktických činností, nutných ke správnému a bezpečnému ošetření nemocného.

Foto: ZZS MSK

Cvičení simulovalo situaci, kdy se v prostorách infekční ambulance Slezské nemocnice nacházel muž, u něhož zdravotníci vyslovili podezření na onemocnění hemoragickou horečkou. Tato diagnosa si vyžádala izolaci postiženého a přijetí opatření k zamezení šíření vysoce nakažlivé nemoci. Zdravotníci zajistili prvotní ošetření pacienta, a to za použití ochranných obleků, dále byl kontaktován lékař-epidemiolog a následně také složky integrovaného záchranného systému.

Na péči o pacienta se podílel tzv. prvozáchytný tým zdravotnické záchranné služby a poté si jej přebral specializovaný transportní tým ZZS MSK, který postiženého umístěného v bioboxu přepravil speciálně upraveným sanitním vozidlem do pražské nemocnice Na Bulovce.

Správně organizovaný a provedený postup ošetření, včetně dodržení všech bezpečnostních opatření, znamená v situaci výskytu vysoce nakažlivé nemoci nejen šanci na záchranu života postiženého, ale rovněž zabránění dalšímu šíření nebezpečné nákazy. Pracovníci ZZS se proto na podobné situace systematicky připravují.