Domů Hlavní zprávy ZÁCHRANNÁ AKCE: Záchranáři spolu s horskou službou resuscitovali lyžaře v Beskydech

ZÁCHRANNÁ AKCE: Záchranáři spolu s horskou službou resuscitovali lyžaře v Beskydech

0
Sdílet
Záchranná služba MS kraje, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Moravskoslezského kraje

Beskydy – Lyžaře, jehož postihla krátce po jedenácté hodině dopolední náhlá a život přímo ohrožující srdeční příhoda na sjezdovce v lyžařském areálu Bílá, museli v pátek 24. února oživovat pracovníci Horské služby a následně také přivolaní zdravotničtí záchranáři. 

O události informoval krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že na místo ihned vyjely pozemní posádky záchranné služby ze stanovišť ve Frýdlantu a Frenštátu. Vzlet ostravského vrtulníku Letecké záchranné služby nebyl možný z důvodu silných poryvů větru a nepříznivých letových podmínek.

Devětačtyřicetiletý muž byl nalezen přímo na svahu bez známek života.

„První pomoc mu začal poskytovat svědek události, po několika dalších minutách pak také členové Horské služby Beskydy. Zachránci zahájili resuscitaci postiženého, členové horské služby i s použitím automatického externího defibrilátoru. Protože přístroj indikoval podání výboje, provedli do příjezdu posádek záchranné služby několik defibrilací. Postup záchrany konzultovali s operátory linky 155 a srdeční rytmus se jim podařilo úspěšně obnovit,“ uvedl Humpl.

SKI areál Bílá, Beskydy. Ilustrační foto. Autor: archiv SKI Vítkovice – Bílá z.s., / facebook

„Záchranáři muže převzali do své péče a zajistili jeho dýchací cesty, vstup do kostní dřeně pro aplikaci léků, podali kyslík. Stav pacienta se dále zlepšoval a následně nabyl vědomí. Lékař záchranné služby na jeho těle nezjistil známky poranění. Okolnosti události svědčí pro možnost náhle vzniklé srdeční arytmie, která vedla k selhání krevního oběhu muže,“ upřesnil mluvčí záchranářů a doplnil, že postižený byl za stálé monitorace životních funkcí transportován na (ARO) anesteziologicko-resuscitační oddělení frýdecko-místecké nemocnice.

V tomto případě zafungoval bezchybně tzv. řetězec přežití, což velmi pravděpodobně přispělo rozhodující měrou k úspěšné záchraně pacienta. Událost ukazuje na nezbytnost správně provedené základní první pomoci i potřebu velmi úzké spolupráce mezi horskou a zdravotnickou záchrannou službou.

-jb

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na