Domů Hlavní zprávy Záchranáři se účastnili taktického cvičení v Karviné

Záchranáři se účastnili taktického cvičení v Karviné

0
Sdílet
Záchranáři se účastnili taktického cvičení v Karviné. Foto: ZZS MSK / PhDr. Lukáš Humpl

Karviná – Šest týmů zdravotnické záchranné služby se dnes, 7. června, účastnilo taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému a karvinské nemocnice, které probíhalo v ranních a dopoledních hodinách v Karviné-Dolech.

Cvičení simulovalo zásah u dopravní nehody autobusu. Záchranáři ZZS MSK trénovali činnosti obvyklé pro jejich zásah v situaci hromadného neštěstí. Celkem se na místě nacházelo dvacet různě závažně zraněných figurantů v rolích účastníků nehody a také usmrcených osob.

Mezi úkoly záchranné služby na místě takovéto události patří v prvé řadě třídění zraněných a jejich ošetření, což je v případě hromadného neštěstí velmi obtížná záležitost. V úvodních desítkách minut po vzniku události totiž obvykle počet postižených mnohonásobně převyšuje množství zachránců. Rychle detekovat, kdo ze zraněných vyžaduje okamžitou péči, a u kterých pacientů může být naopak pomoc odložena, je proto velmi důležité.

Postižení jsou soustředěni na shromaždiště zraněných, kde je také přivezen v dostatečném množství potřebný zdravotnický materiál a pracují zde záchranáři. Vedoucí lékař po provedení potřebného ošetření následně rozhoduje o prioritách vzhledem k transportu zraněných a ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem pak o směrování pacientů do zdravotnických zařízení. Ani v tomto kroku nesmí být postup živelný, či náhodný, protože špatné rozhodnutí může znamenat další ztráty na lidských životech.

V neposlední řadě jde také o nácvik společného postupu a spolupráce jednotlivých složek záchranného systému. Každá z nich sice plní své úkoly, ale musí při tom velmi dobře spolupracovat. Je tedy zřejmé, že nácvik postupu u hromadného neštěstí je důležitým bodem v dalším vzdělávání záchranářů.


ČTĚTE TAKÉ: RALLYE OSTROV 2018. Mezinárodní metodické cvičení složek IZS
Už pátý ročník metodického cvičení Rallye Ostrov připravila Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Celkem devět úkolů, z toho dva noční, bylo připraveno pro 22 posádek. 

Kromě samotných posádek ZZS bylo součástí nácviku také poskytování psychické první pomoci blízkým pacientů, a to v místě události i v nemocnici. Pro tuto potřebu má ZZS i některé nemocnice v Moravskoslezském kraji k dispozici speciálně připravené zdravotníky – interventy, kteří dokáží první psychickou pomoc zasaženým poskytnout.

 PhDr. Lukáš Humpl,
Tiskový mluvčí ZZS MSK
(redakce)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na