Domů Hlavní zprávy Záchranáři na Moravě zasahovali při úrazech na horách

Záchranáři na Moravě zasahovali při úrazech na horách

0
Sdílet
Záchranná služba - lékařské vozidlo, ilustrační foto. Autor: archiv readkce Události112.cz / J.B.

Moravskoslezský kraj – Moravskoslezští záchranáři zasahovali během středy 28. prosince u celé řady zranění, k nimž došlo v horských oblastech Jeseníků a Beskyd. Nejednalo se přitom pouze o zraněné lyžaře a snowboardisty.

Týmy záchranářů musely, ponejvíce ve spolupráci s horskou službou, ošetřit celkem sedm zraněných návštěvníků hor.

K první zraněné, třináctileté dívce, vyjížděla posádka RZP Rýmařov po půl jedenácté dopoledne do Staré Vsi u Bruntálu. Pacientka si při pádu na lyžích způsobila poranění horní a dolní končetiny.

O necelou hodinu později zasahovali letečtí záchranáři v Beskydech, již na území sousedního, Zlínského kraje, a to ve Velkých Karlovicích. Devatenáctiletá žena si při lyžování přivodila vážné poranění dolní končetiny. V poledne byli záchranáři voláni do areálu Bílá, opět v Beskydech. Třináctiletá dívka, snowboardistka utrpěla poranění horní končetiny.

O půl hodiny později zasahoval na horách spolu s pozemní posádkou opět vrtulník, tentokrát v Jeseníkách. Ve středisku Karlov se při pádu na lyžích vážně zranil čtyřiačtyřicetiletý muž. Byl ošetřen s poraněním dolní končetiny. Odpoledne pak ještě posádka ZZS vyjížděla do sousední Malé Morávky, kde si poranění horní končetiny přivodila čtrnáctiletá lyžařka.

Kromě vyznavačů zimních sportů však museli záchranáři ošetřovat i další dva zraněné, oba v Beskydech. Poblíž Velkého Javorníku to byla osmatřicetiletá žena, která coby chodec upadla a poranila si dolní končetinu. V oblasti Javorového se pak zranil čtyřiadvacetiletý cyklista, který si při pádu z kola přivodil poranění horní a dolní končetiny.

Pozemní posádky záchranné služby pacienty po ošetření transportovaly do spádových zdravotnických zařízení, vážně zranění pak byli ve dvou případech přepraveni vrtulníkem do ostravské Fakultní nemocnice.

Autor:
PhDr. Lukáš Humpl,
tiskový mluvčí ZZS MSK