Domů Hlavní zprávy Záchranáři na Moravě uvádí do provozu nové vozidlo pro speciální transporty

Záchranáři na Moravě uvádí do provozu nové vozidlo pro speciální transporty

0
Sdílet
Nová sanitka Moravskoslezské záchranka. Autor: ZZS MsK

Ostrava – V úterý 17. ledna dopoledne, proběhlo v prostorách integrovaného výjezdového centra Ostrava-Jih slavnostní představení nového speciálního vozidla ZZS MSK.

Foto: ZZS MSK

Události se zúčastnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer, pozvaní zástupci jednotlivých složek IZS a další hosté.

Čím je vozidlo výjimečné? Jde o sanitní speciál Mercedes-Benz kategorie „C“ – mobilní jednotka intenzívní péče, v provedení s pohonem jedné nápravy a se skříňovou nástavbou pro speciální transporty. Úprava tohoto automobilu je určena pro ošetření a transport pacientů s nadstandardní hmotností nebo rozměry. Druhým speciálním zaměřením, pokud jde o vybavení, je přeprava nemocných v podmínkách neodkladné péče mezi zdravotnickými zařízeními, kteří vyžadující vysoce specializovanou péči, např. jde o nemocné s mimotělním krevním oběhem.

Foto: ZZS MSK

Ředitel ZZS MSK Roman Gřegoř uvedl: „Speciálních transportů, pro něž je vozidlo určeno, nemusíme řešit mnoho. O to náročnější však je při použití našich běžných vozidel příprava na takové zásahy a samozřejmě i samotné zajištění péče o pacienta. V těchto případech často postupujeme v součinnosti s odborníky super specializovaných center a odborností, například kardiochirurgy.

Nový speciál nejen ulehčí práci posádkám, ale především poskytne mnohem větší komfort a bezpečí během transportu samotným pacientům. Jde o další krok při zlepšování péče o nemocné, kteří potřebují naši pomoc.“

Foto: ZZS MSK

Vozidlo je vybaveno speciálními nosítky s hydraulickým zvedacím pohonem, která umožní přepravu pacientů s hmotností až 300 kg. Jejich ložnou plochu lze rozšířit až na 1 120 mm.

K dispozici je speciální kolejnicový systém uchycení přístrojů pro mimotělní krevní oběh, termobox na trvalý ohřev nebo chlazení infusních roztoků. Ambulantní prostor je vybaven měniči z 12V stejnosměrného na 230V střídavé napětí s čistým sinusovým průběhem pro napájení některých citlivých zdravotnických přístrojů pro převoz pacientů s mimotělním krevním oběhem.

K dispozici je i nový speciální ventilátor s širokou nabídkou ventilačních režimů pro dospělé i děti a speciální dokovací stanice až pro čtyři lineární dávkovače.

Vozidlo má kameru vpředu i vzadu, sledovací jednotku pro zobrazení na mapách operačního střediska, navigaci a status box na předávání statusových signálů dispečinku.

Automobil, jehož pořizovací hodnota činí více než 5,9 milionu korun, bude jezdit na stanovišti v Ostravě Zábřehu jako běžné RLP. V případě potřeby je však kdykoliv připraveno zasahovat na území celého kraje právě pro účel speciálních transportů. Vozidlo bylo pořízeno s vlastních prostředků ZZS MSK za podstatného přispění dotace z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

„Moravskoslezský kraj coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku. Neustále je totiž nutné modernizovat vybavení zdravotnické záchranné služby, aby byla připravena kdykoliv okamžitě zasáhnout a poskytla vysoce kvalitní služby všem pacientům, kteří potřebují akutní přednemocniční péči,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Foto: ZZS MSK

Upozornil, že ZZS MSK je druhou největší záchrannou službou a jednou z nejvytíženějších v České republice. Loni moravskoslezští záchranáři zasahovali ve více než 102 tisících případech, což je o 4 tisíce pacientů více než v roce 2015 a o 10 tisíc více než v roce 2011. Dodal, že zdravotnická záchranná služba je ze dvou třetin financována Moravskoslezským krajem, zbylé finanční prostředky tvoří výnosy z činnosti samotné organizace a plateb zdravotních pojišťoven.

Kraj na provoz záchranky loni přispěl přes 373 milionů korun a mimo jiné investoval 2,142 milionu korun do plynofikace výjezdové základny Opava a přípravných projektů k zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově.

„Letos dostanou záchranáři vyšší příspěvek na provoz – téměř 403 milionů korun, ve kterém bude zohledněno navýšení tarifních platů. Pokud jde o investice, mohou počítat s 15 miliony z krajského rozpočtu na zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Foto: ZZS MSK

O fondu zábrany škod

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel.

Autor:
PhDr. Lukáš Humpl,
tisková mluvčí ZZS MSK