Domů Hlavní zprávy Záchranáři a hasiči zasahovali u jeskyně Lopač, kde se zřítilo několik lidí...

Záchranáři a hasiči zasahovali u jeskyně Lopač, kde se zřítilo několik lidí do hlubiny jeskyně

0
Sdílet
Hasiči a zdravotníci zasahovali u jeskyně Lopač. Autor: HZS Jihomoravského kraje

Lopač – Výlet skupiny amatérských speleologických nadšenců do jeskyně Lopač, poblíž známé jeskyně Balcarka, neskončil v sobotu 26. listopadu několik minut po poledni dobře.

V samém závěru odborné exkurze do podzemí uklouzl na kovovém žebříku pětatřicetiletý muž a při pád dolů s sebou strhl další osoby.

O události a následné záchranné akci informovala krajská mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková s tím, že shodou okolností se v nedaleké obci Rudice právě v těchto dnech koná společný výcvik hasičů-lezců z Územního odboru Brno-město a Blansko a České speleologické společnosti. Účastníci výcviku se speciálním vybavením byli tak na místě události velmi rychle.

„První osobu se na povrch zasahujícím hasičům a členům České speleologické společnosti podařilo vytáhnout již za třicet minut od nahlášení události,“ vysvětlila Pražáková.

Záchranné složky na místě události. (jeskyně Lopač). Autor: HZS Jihomoravského kraje
Záchranné složky na místě události, (jeskyně Lopač). Autor: HZS Jihomoravského kraje

„Příslušníci požární stanice Blansko poskytovali na místě jednomu z rodinných příslušníků zachraňovaných osob posttraumatickou intervenční péči. Po úklidu speciálního lezeckého vybavení provedli speleologové ještě kontrolu celého prostoru jeskyně a vstup do ní opět uzavřeli,“ doplnila k události mluvčí hasičů.

Zasahovat musel i záchranářský vrtulník

Jeskyňář, který spadl z 30metrové výšky utrpěl středně těžké poranění břicha, vzhledem k mechanismu zranění je možné předpokládat i další vážnější zranění. Muž byl následně po nezbytném přednemocničním ošetření letecky přepraven do  FN v Bohunicích. Sdělila k události Hedvika Kropáčková tisková mluvčí jihomoravské krajské záchranky.

Zasahující záchranáři transportují zraněnou osobu do sanitky ZZS. Autor: HZS Jihomoravského kraje
Zasahující záchranáři transportují zraněnou osobu do sanitky ZZS. Autor: HZS Jihomoravského kraje

„Mladá žena má po pádu z 15 metrů otřes mozku a středně těžké zranění břicha a dolní končetiny, posádka s lékařem na palubě ji transportovala na urgentní příjem  FN na Pekařské,“ upřesnila Kropáčková.

Muž při pádu do jeskyně srazil ještě dva své kolegy.

„Třetího z pacientů, muže po pádu z 10metrové výšky, převezla posádka bez lékaře se středně těžkým zraněním hrudníku na urgentní příjem FN v Bohunicích,“ doplnila mluvčí záchranářů.

Podle informací serveru Události112 se touto událostí nyní aktuálně zabývá Policie ČR s tím, že policisté prověřují zda amatéřští speleologové dodrželi všechny bezpečnostní zásady pro pohyb v podzemí.

-jb