Domů Hlavní zprávy Záchranáře nejen na Moravě v těchto dnech zaměstnávají úrazy při pádech na...

Záchranáře nejen na Moravě v těchto dnech zaměstnávají úrazy při pádech na sněhu

0
Sdílet
Záchranaři při úrazech na horách - záchranná akce zraněného pacienta, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Moravskoslezského kraje

Ostrava / ČR – Zdravotničtí záchranáři (nejen) na Moravě v těchto dnech zaznamenali zvýšený nárůst výjezdům k úrazům způsobených na zledovatělých chodnících a místních komunikacích. Informoval o tom krajský mluvčí Moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Vytrvalé sněžení, které zasáhlo Moravskoslezský kraj od úterních večerních hodin, s sebou kromě dopravních komplikací přináší také zvýšené množství zranění.

„Posádky zdravotnické záchranné služby tak v posledních hodinách vyjížděly na různých místech regionu již k půl druhé desítce těchto událostí,“ uvedl Humpl.

Záchranáři ošetřovali dosud devět žen a čtyři muže.

„Všichni utrpěli poranění během pohybu venku, když upadli na zasněžených chodnících, či cestách. Dominovala přitom zranění horních a dolních končetin, nejčastěji v oblasti kloubů. Všichni pacienti byli při vědomí a jejich postižení se nejčastěji jevila jako středně těžká. Po ošetření je týmy záchranářů transportovaly do spádových zdravotnických zařízení,“ doplnil k záchranářským výjezdům a událostem mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

K častým úrazům, které jsou způsobeny pády na ledovkách v těchto zimních měsících nevyjíždějí pouze záchranáři na Moravě, ale takřka po celé republice.

Aktuálně ledovka trápí také záchranáře v hlavním městě. Zdroj: ZZSHMP / Twitter.com
Aktuálně ledovka trápí také záchranáře v hlavním městě. Zdroj: ZZSHMP / Twitter.com

Letošní mrazivé, zimní počasí zužuje takřka celou republiku.

Hlavním problémem, který trápí záchranáře z mnoha výjezdových základen jsou v těchto mrazivých dnech v mnoha regionech převážně nesjízdné nebo velmi špatně sjízdné, zledovatělé komunikace.

Policistům pomáhá nová speciální technika. Autro: Policie ČR
Policistům pomáhá nová speciální technika. Autro: Policie ČR

Řidiči sanitek, tak musí mnohdy bojovat s tím, aby se vůbec k pacientovi včas dostali.

PSALI JSME: Policisté vyrazili do horských oblastí Mostecka se speciální terénní technikou

Například v horských oblastech pomáhají svou součinností zdravotníkům také policisté, kteří jsou vybaveni speciální technikou, jako například na Mostecku, kde v obci Nová Ves v Horách disponují policisté speciální terénní čtyřkolkou, a je-li potřeba, kam se nedostane sanitka, převezou záchranáře přímo k pacientovi na místo události.

-jb