Domů Hlavní zprávy Výbuch trhaviny ve strojírnách v Poličce si vyžádal 19 zraněných a velkou...

Výbuch trhaviny ve strojírnách v Poličce si vyžádal 19 zraněných a velkou evakuaci

0
Sdílet
Exploze ve Strojírních v Poličce. Autor: HZS Pardubického kraje

Polička – V Poličských strojírnách na Svitavsku došlo ve čtvrtek dopoledne k výbuchu trhavin. Na místě bylo 19 zraněných lidí. Tři těžce zranění museli být do nemocnice transportováni letecky. Policie oblast kolem areálu uzavřela a několik desítek lidí, kteří bydlí poblíž továrny bylo evakuováno.

Podle informací krajského operačního střediska na místě prozatím zasahují čtyři profesionální a osm dobrovolných jednotek. Výbuchy byly podle svědků slyšet několik kilometrů daleko.

Pardubický kraj situaci intenzivně monitoruje a spolupracuje se všemi složkami IZS. Hejtman Martin Netolický se vydal na místo nehody.

„O nehodě jsem byl okamžitě informován a nadále ji intenzivně monitorujeme. Postupně získáváme další informace, na jejichž základě komunikujeme se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Zároveň byl spuštěn traumaplán kraje, to znamená, že nemocnice jsou připraveny na příjem většího počtu raněných,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který po poledni odjel do Poličky na místo tragické události.

Ve Svitavské nemocnici byl ve 12:10 vyhlášen Traumatologický plán, který pro zaměstnance znamená přerušení běžného chodu nemocnice a okamžité zahájení příprav na ošetření většího počtu osob. „Celkem jsme přijali 8 lehce zraněných pacientů, z nich šest bylo hasičů, dva civilisté, zřejmě zaměstnanci firmy. Všichni, až na jednoho hasiče, byli propuštěni po ošetření z nemocnice. Jeden z hasičů zůstal s lehčím zraněním hospitalizovaný na ORL,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Kunčák.

Ve 14:10 hodin byl deaktivován Traumatologický plán kraje. Záchranná služba a nemocnice postupují standardní cestou v rámci Integrovaného záchranného systému.

Po 15. hodině zasedl krizový štáb. Policie v oblasti okolo 1300 metrů od epicentra exploze vyznačila bezpečnostní zónu a bude evakuovat občany z bytových domů v Bořinách.

-jv

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na