Domů Hlavní zprávy Víte, jaký rozdíl je mezi tísňovou linkou 112 a 155? Záchranáři radí,...

Víte, jaký rozdíl je mezi tísňovou linkou 112 a 155? Záchranáři radí, volejte přímo nám na 155!

0
Sdílet
Dispecink Zdravotnické záchranné služby, ilustrační foto. Autor: archiv ZZSHMP

Praha/ČR – Hovor na tísňovou linku, řeknete si normální, takřka i běžná věc, ale víte jaké možné úskalí v sobě skrývá hovor na tísňovou linku 112 oproti klasické lince 155. Půjde-li někomu o život a to doslova, pak záchranáři doporučují volat hned 155.

Nyní se podíváme pod pokličku tísňových linek v ČR, kdo je obstarává, kdo zvedá sluchátko, když vytočíte na svém telefonu právě tísňovou linku. Proč snad všichni záchranáři v republice nemají rádi telefonní číslo Evropské tísňové linky 112…

V první řadě tísňové linky 155 po celé České Republice obstarávají a mají ve své kompetenci vždy krajské Zdravotnické záchranné služby, nikdo jiný! Potřebujete-li sanitku (zdravotnickou záchrannou službu, potažmo první pomoc) vytočíte-li telefonní číslo 155 na jeho druhém konci Vám telefon, zvedne a to vždy profesionálně vyškolený pracovník dispečinku krajské záchranné služby. Ve většině případů se jedná o diplomované zdravotnické záchranáře takzvané operátory tísňových linek, kteří mají většinou vysokoškolské zdravotnické vzdělání a jsou přímo vyškoleni na to, aby Vám po telefonu dokázali například zachránit život, bude-li někdo ve vaší blízkosti například bez známek života a bude potřebovat rychlou první pomoc a podobně.


To samé platí v případě, když skutečně potřebujete lékařskou či zdravotnickou pomoc a váž požadavek se týká zdravotního charakteru.

Zdravotnické záchranné služby a to po celé naší Vlasti mají dnes již pouze tzv. krajské dispečinky nebi-li krajské operační střediska, vždy jedno v daném kraji. Voláte-li odkudkoliv z vašeho kraje, dovoláte se vždy na jedno jediné záchranářské pracoviště krajského dispečinku.

Co je to 112 a kdo jí vlastně obstarává??

Tísňová linka 112. Pomůže Vám? Rozhodně ano, a vždy a za všech okolností, ale….

Podrobnosti k tísňové lince 112, uvádí Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru na svých webových stránkách.

Evropskou tísňovou linku 112 mají na starosti a po celé naší republice obstarávají krajští hasiči, tedy a vždy jen Hasičský záchranný sbor ČR. Nebudeme zde sáhodlouze hovořit o tom, kde, jak a co ohledně tel. čísla 112, ale zaměříme se na to nejpodstatnější a to je rozdíl mezi linkou 155 a 112.

Rozdíl je velký!

V první řadě linku 112 obstarávají hasiči nikoliv zdravotníci. Linka je primárně určena pro cizince, kteří potřebují pomoc nebo pro případy například dopravních nehod, kdy víte, že daná událost vyžaduje zásah jak zdravotníků, tak hasiči či policistů. V Tomto případě zcela jistě volat číslo 112, protože operační důstojník rovnou a velmi ryche zalarmuje kromě hasičů i ostatní složky Integrovaného záchranného systému, které jsou v danou chvíli potřeba.

Ale pozor! Půjde-li někomu z vašich blízkých či kolemjdoucích o život volejte rovnou telefonní číslo 155.

Hovor Vám zvedne zkušený zdravotník, který si vás poslechne, vyptá se na ty nejdůležitější věci a následně vám okamžitě pošle nejbližší posádku záchranné služby.

Budete-li ovšem volat na číslo 112, kde si vás sáhodlouze poslechne službukonající důstojník hasičů, který se vás dlouhé minuty bude vyptávat na nejrůznější věci, poté hovor přesměruje na tísňovou linku 155, kde si Vás opět a bohužel musí poslechnout zdravotník – operátor, aby věděl koho za Vámi poslat; zda stačí zdravotnická posádka nebo lékařská nebo je potřeba za vámi urychleně poslat vrtulník Letecké záchranné služby a podobně, toto je bohužel obrovské zdržení a nevýhoda tísňové linky 112, kterou si mnoho lidí neuvědomuje.

Záchranka a vrtulník na místě dopravní nehody. Autor: Honza Vraný/JV PRESS
Záchranka a vrtulník na místě dopravní nehody. Ilustrační foto. Autor: archiv Honza Vraný / ag. JV PRESS

Mnoho volajících je po hovoru na tísňové linky doslova zklamáno či dokonce rozčíleno, protože vždy uvádějí jedno a to stejné. Z pohledu laika „zavolám tam, zpovídal mě tam nějaký chlap,  pak mi řekl, že mě přepojí na záchranku, vůbec jsem netušil co se děje… zvedla to nějaká ženská, která se mě opět vyptávala na nejrůznější věci, jako odkud a kde sem, co se stalo, připadal jsem si jako blb, musel jsem to 2x sáhodlouze opakovat dvou lidem, a až pak jsem se po dalších xx minutách dočkal příjezdu sanitky s doktorem!“

Důvod je prostý, každou z těchto tísňových linek obstarává někdo jiný. Neexistuje v ČR jeden hlavní dispečink, který by byl pro celou republiku a na kterém by byli hasiči, policisté i zdravotníci. Jak, jsme již zmiňovali, každý kraj má svůj krajský dispečink v případě policistů a hasičů tzv. Operační středisko.

Tísňovou linku 112 a 150 mají na starosti hasiči, tísňovou linku 155 Zdravotnická záchranná služba a následně linku 158 Policie ČR a 156 dané Městské nebo Obecní policie.

Proto záchranáři radí, vždy půjde-li o jakýkoliv zdravotnický problém, volejte linku 155!!! Urychlí to v mnoha případech příjezd lékaře nebo zdravotníků k vám na místo události.

 

-redakce