Domů Hlavní zprávy VIDEO: Nový systém záchrany plánují záchranáři na Slovensku. Sanitky s lékařem nebo...

VIDEO: Nový systém záchrany plánují záchranáři na Slovensku. Sanitky s lékařem nebo bez?!

0
Sdílet
Lékařské vozidlo karlovarské záchranky, ilustrační foto. Autor: archiv Události112.cz / JB

Slovensko/ČR – Záchranka s lékařem nebo bez lékaře je „neverendingstory“ nejen u nás v České republice, kde se krajské záchranky potýkají s velkým nedostatkem kvalifikovaných lékařů, ale i v sousedním Slovensku.

Současná platná legislativa v ČR hovoří jasně. Stát musí občanům zdarma poskytnout Zdravotnickou záchrannou službu, ovšem v zákoně již není „slovíčko“ lékařskou, a proto mnoho krajských záchranek u nás v republice začalo využívat více zdravotnických posádek (RZP), než-li těch lékařských (RLP) a lékař tak zůstává na stanovišti převážně pouze v nejbližším bývalém okresním městě.

Jak to vypadá v praxi

Prakticky ke všem událostem nahlášeným na tísňovou linku 155, tak vyjíždějí pouze zdravotnické posádky záchranářů (RZP) ve složení zdravotnický záchranář a řidič-záchranář. Samotný lékař je pak v případě potřeby dojíždí jiným vozidlem na místo události v takzvaném setkávacím systému Randez-Vous. Je-li službukonající lékař záchranné služby vytížen například na jiném neodkladném výjezdu, může zasahující záchranář využít nahrávané telefonické konzultace přímo s lékařem, což se praktikuje v případech, kdy zdravotnický záchranář potřebuje pacientovi podat neodkladně léky nebo je potřeba konzultace například ve směřování pacienta do zdravotnického zařízení a podobně.

K ZAMYŠLENÍ: V mnoha případech na které v současné době vyjíždějí posádky záchranné služby není fyzicky potřeba, aby lékař vůbec u pacienta byl, protože to adekvátně zvládnou i diplomovaní záchranáři. Mnoho výjezdů záchranářských posádek totiž vůbec není určených pro Zdravotnickou záchrannou službu!

Jedná-li se o mimořádné události, vážné dopravní nehody nebo velmi vážné, život ohrožující zdravotní stavy pacientů u kterých je předpoklad, že bude muset být na místě lékař, pak samozřejmě lékař vyjíždí zároveň se zdravotnickou posádkou (RZP). Jedná-li se pak o ty vůbec nejtěžší zdravotní stavy, které vyžadují neodkladnou péči, krajské operační středisko záchranné služby využívá v mnoha případe také záchranářský vrtulník (LZS), kde na palubě je vždy přítomen lékař.

Nicméně, dle názoru redakce je dobře, že se problematika záchranných služeb začíná diskutovat takto veřejně!

Podívejte se na reportáž Slovenské televize TA3, kde se k této problematice vyjadřují oslovení odborníci.

Zdroj: ta3.com

-jb