Domů Z regionu Ústecký kraj VIDEO: Nový speciální přístroj, detektor plynu pomáhá Litvínovským strážníkům

VIDEO: Nový speciální přístroj, detektor plynu pomáhá Litvínovským strážníkům

0
Sdílet
Speciální přístroj na odhalování koncentrace škodlivých, hořlavých či toxických látek v ovzduší, pomáhá litvínovským strážníkům. Autor: Honza Vraný / JV PRESS Most
Speciální přístroj na odhalování koncentrace škodlivých, hořlavých či toxických látek v ovzduší, pomáhá litvínovským strážníkům. Autor: Honza Vraný / JV PRESS Most

Litvínov – Speciální přístroj na odhalování koncentrace škodlivých, hořlavých či toxických látek v ovzduší, pomáhá litvínovským strážníkům. Poprvé detektor hlídky využily na janovském sídlišti.

Pravě tam totiž strážníci zasahovali s plynovým detektorem kvůli ohlášenému zápachu v paneláku v Třebušínské ulici. U prvního využití přístroje nechyběla ani redakce e-mostecko.cz

Strážníci prošli přístrojem celý vchod i jednotlivé byty, ale žádné zvýšené škodlivé koncentrace látek přístroj nenaměřil. „Vypadá to, že lidéí cítili zápach z odpadu a domnívali se, že tu uniká plyn. Naštěstí se nic takového nepotvrdilo,“ říká operační důstojník litvínovslých strážníků Josef Havlík.

Přístroj ale nedetekuje jen unikající plyn.  Se správným přídavným vybavením totiž umí odhalit i látky, které vznikají při přípravě drog v domácích varnách. Plynový detektor za 90 tisíc korun strážníci pořídili díky daru od společnosti United Energy, která dlouhodobě spolupracuje s Litvínovem.

Na snímku představuje litvínovský strážník nový speciální přístroj. Autor: Honza Vraný / JV Press

Detektor má základní senzory pro detekci nebezpečných plynů, umí rozpoznat až pět látek najednou. Jedná se o koncentrace hořlavých plynů a par, kyslíku a nebezpečné koncentrace řady toxických plynů. „Často se setkáváme s oznámeními na různý zápach v domech a veřejných prostorech,“ říká Zdeněk Urban. Detektor může právě v těchto případech rychle určit, zda ve vzduchu není přílišná koncentrace nebezpečných látek. Nenahradí žádné laboratorní měření, ale slouží pro rychlou orientaci a varování v terénu. „Zabezpečí nejen osobní bezpečnost zasahujících osob v místě události s předpokládaným výskytem nebezpečných látek, ale i veřejnosti, která může být těmito látkami ohrožena na zdraví a majetku,“ dodává Zdeněk Urban.

VIDEO: Detektor plynu odhaluje příčiny zápachu

Video: Autor: Honza Vraný / ag. JV press / e-mostecko.cz. Zdroj: YouTube.com

Typické využití může být při případném úniku chloru v bazénu či čpavku na zimním stadionu. „Použili jsme jej při požáru v areálu skládky Celio,“ uvedl ředitel městské policie Urban. Žádné škodliviny ve vzduchu detektor neodhalil.

Litvínovští strážníci používají nový přístroj v praxi. Autor: Honza Vraný / JV Press

Peníze na nákup přístroje Dräger X-am 5000 pocházejí z půlmilionového daru, který United Energy letos věnovala Litvínovu na sociální oblast, zdravotnictví, péči o mládež, aktivity pro volný čas obyvatel v Litvínově i jejich bezpečnost.

Autor:
Honza Vraný,
ag. JV Press Most
e-mostecko.cz