Domů Hlavní zprávy VIDEO: Městská policie Litvínov slaví 25 let od svého vzniku

VIDEO: Městská policie Litvínov slaví 25 let od svého vzniku

0
Sdílet
Do Litvínova vojáci přivezli i obrněné vozidlo Pandur. Autor: Honza Vraný

Litvínov – Strážníci v Litvínově oslavili 25 let od svého založení velkolepě. Na parkovišti za litvínovskou poštu uspořádali Den bezpečnostních a záchranných složek IZS, kde se prezentovali nejen strážníci, ale i hasiči, policisté, záchranná služba či vojáci. Ti do Litvínova přivezli ukázat vojenského obrněnce Pandura.

V doprovodném programu nechyběly ani litvínovské mažoretky nebo auto a moto veteráni. Počasí organizátorům akce přálo a na Den bezpečnostních a záchrannáých složek IZS se přišlo podívat velké množství návštěvníků.

Z historie MP Litvínov

První debaty o potřebě vzniku městských policií se datují do let 1990 a 1991. Ve společnosti vzrůstala kriminalita, policie procházela změnami, udržet pořádek bylo obtížné. V té době pomáhala s bezpečností také armáda. Koncem roku 1991 vyhlásilo město Litvínov výběrové řízení na nábor prvních strážníků, ačkoliv nebyla přijata legislativa. Zákon o obecní policii nabyl účinnosti 1.1.1992. Vznik Městské policie potvrdila Obecně závazná vyhláška města Litvínova č.6/1992 ze dne 16.1.1992. Při zakládání městské policie se počítalo až s 90 strážníky. Zpočátku měla ale městská policie 70 strážníků, počet se postupně snižoval až na současných 38.  Rok po založení městské policie, v roce 1993 vznikl také služební psinec. Městská policie Litvínov měla tehdy 10 psů a 7 psovodů.

VIDEOREPORTÁŽ Z OSLAV V LITVÍNOVĚ:

Den bezpečnostních a záchranných sborů IZS v Litvínově

 

První služebna městské policie byla zřízena v objektu budovy školky v Janově. V současné době v těchto prostorách sídlí Policie ČR. Později městská policie přesídlila do rekonstruované budovy úřadu ve Vodní ulici. V prvních letech existence se Městská policie Litvínov potýkala také s technickým vybavením.

První služební vozidlo byla starší Škoda 120, teprve později dostali strážníci darem Škodu Pick Up. Převodem ze zanikajícího Okresního úřadu Most získala Městská policie Litvínov Volhu a Jawu 350. Zpočátku strážníci jezdili také závodní Škodou 130.

Prvním velitelem Městské policie Litvínov byl jmenován Pavel John. Následovali Ing. Miroslav Grund, Luděk Šíma, Ivo Konopásek, Mgr. Martin Klika a zastupující Martina Kliku Zdeněk Urban. V současné době slouží u Městské policie Litvínov čtyři strážníci, kteří do služby nastoupili už při jejím založení v roce 1992. Mezi nimi je i současný velitel Zdeněk Urban. Vybavení Městské policie Litvínov se postupně rozšiřovalo.

V roce 2000 přibyl městský kamerový systém. Původně měl pouze dva kamerové body, oba na náměstí Míru. Dnes je v kamerovém systému 40 bodů v Litvínově, Meziboří a Horním Jiřetíně.

V roce 2001 převzala Městská policie Litvínov od Technických služeb Litvínov útulek pro opuštěné psy. V Janově provozuje nízkoprahové centrum Jaklík. „V historii Městské policie Litvínov byly nejtěžší první roky po jejím založení. Tehdy jsme řešili nejvážnější události, dokonce se v ulicích Litvínova střílelo.

Další náročné období byl rok 2008 a bitva o Janov. Později zavádění nulové tolerance v Janově,“ vzpomíná na nejtěžší okamžiky velitel Zdeněk Urban. Městská policie má ale na kontě také humorné historky. „Celá republika se bavila, když strážníci spolu s hasiči zachraňovali muže visícího na zábradlí ve vyšších patrech paneláku v Janově. Teprve při plně rozjeté akci jsme zjistili, že je to figura Santa Clause. Jindy strážníci reagovali na signál SOS, který blikal z jednoho okna bytu na Podkrušnohorské ulici. Na zvonění nikdo nereagoval, SOS pokračovalo. Vyrazili dveře a vrhli se na pomoc obyvatelům bytu. Uvnitř spokojeně spala seniorka, která měla rozbitou objímku žárovky v lampičce. Lampička blikala v pravidelném intervalu. Poradit si musí strážníci i s rozličnou faunou. V ulicích města se už procházel velbloud, mravenečník, mýval. Chytali škrtiče i jedovaté exotické pavouky. Vyjížděli ke kozám, které se procházely po střeše domu v Janově. Kuriózní případ byl obrovský škrtič u popelnic, kterého se lekali kolemjdoucí. Teprve strážníci při opatrném odchytu zjistili, že se jedná o sádrovou figuru hada potaženou hadí kůží,“ zavzpomínal ještě nevážně Zdeněk Urban.

Městská policie Litvínov sklízí i rozličná uznání a ocenění. Projekt Městské policie Litvínov bodoval v národním kole soutěže Evropská cena prevence kriminality 2016. S projektem „Nevzdávejte to, senioři!“ získali litvínovští preventisté třetí místo.  Letos udělil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček Městské policii  Litvínov Záslužnou medaili Ústeckého kraje v oblasti spolupráce se ZZS ÚK, zejména za aktivity v projektu Časné defibrilace.

PSALI JSME TAKÉ: NENECHTE SI UJÍT: Hasiči na Teplicku oslavují 150 let od založení sboru

Autor: redakce

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na