Domů Hlavní zprávy VIDEO: Mistrem České republiky je odstřelovač cizinecké policie

VIDEO: Mistrem České republiky je odstřelovač cizinecké policie

0
Sdílet
Mistrem je odstřelovač cizinecké policie. Autor: Policie ČR

Olomoucko – Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku se ve dnech 7. – 11. srpna 2017 konal 19. ročník policejního mistrovství ČR ve střelbě z odstřelovací pušky s mezinárodní účastí. 

Soutěže se letos zúčastnilo 116 závodníků – členů policejních a armádních bezpečnostních složek ze 14 zemí světa. Jedno či více dvoučlenných družstev vyslalo Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Rusko, Belgie, Ukrajina, Bělorusko, Estonsko, Srbsko, Izrael a USA. Českou republiku reprezentovali odstřelovači Policie ČR (zásahových jednotek, Útvaru rychlého nasazení a cizinecké policie), Hradní stráže ČR, Armády ČR, Vojenské akademie Vyškov a Vojenské policie.

Při reálném zákroku může rozhodnout i centimetr

V průběhu tří soutěžních dnů závodníci absolvovali denně 12 stanovišť, které prověřily jejich psychickou odolnost a fyzickou připravenost. Střelbu vleže, ale mnohdy i z nestandardních poloh (vsedě, vkleče) s omezeným časovým limitem jim navíc ztěžovalo extrémně teplé počasí, déšť a proměnlivý vítr. Provedení precizního výstřelu ovlivňuje několik faktorů. Správně zamířit a zasáhnout daný cíl tak vyžadovalo nejen potřebné zkušenosti, znalosti balistiky, ale i maximální koncentraci a pozornost. „K nejobtížnějším disciplínám patří vždy střelba na terč simulující reálnou situaci – například terč s vyobrazením pachatele držícího rukojmí. Minout v soutěži o centimetr znamená pouze ztrátu bodů. Při reálném zákroku to ovšem může mít tragické následky pro nezúčastněné osoby,“ připomněl technický ředitel mistrovství kpt. Marek Blažek z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy a dodal, že povolání odstřelovače patří proto v ozbrojených složkách k těm nejnáročnějším.

Závodníci soutěžili jednak v kategorii jednotlivců, ale i jako dvoučlenné týmy. Právě na spolupráci v týmu, komunikaci a synchronizaci je při výcviku odstřelovačů kladen velký důraz. Kromě střelby na terče vzdálené 20 až 728 metrů, byly některé střelecké situace zaměřeny na dynamickou střelbu s časovým omezením a vyžadovaly vzájemnou spolupráci. „Zasáhnout párátko, přesný střed CD nebo číslice 1, 5 a 8 na obrázku kalkulačky na pouhých 20 metrů, bylo zdánlivě jednoduché, ale zde se právě zhodnotily kvality odstřelovače, jeho znalost vlastního zbraňového systému, zákonů balistiky a schopnost se maximálně koncentrovat,“ vysvětlil Marek Blažek.

VIDEO: Policejní mistrovství odstřelovačů 2017

Policie ČR: Policejní mistrovství odstřelovačů 2017

 

Policista cizinecké policie – třikrát zlatý

Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnil ředitel mistrovství a současně ředitel Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy plk. Marek Adam, velitel 143. Zásobovacího praporu Armády ČR pplk. Ing. Pavel Crhonek, náčelník střediska obsluh výcvikových zařízení Armády ČR mjr. Mgr. Bc. Václav Přikryl a vedoucí odboru služební přípravy a policejního sportu plk. Karel Agh. Ředitel Adam ve svém úvodním vystoupení připomněl, že cílem soutěže je porovnat nejen úroveň vycvičenosti mezi členy jednotlivých speciálních jednotek, ale i poskytnout prostor pro vzájemnou výměnu praktických zkušeností z reálných zákroků a zahraničních misí. Poděkoval také za spolupráci zástupcům Armády ČR, rozhodčím i dalším kolegům, kteří se na organizaci mistrovství podíleli.

Nejlépe se dařilo policistovi cizinecké policie, který vybojoval hned tři zlaté medaile. Zvítězil v soutěži Policejního mistrovství České republiky 2017 v kategorii jednotlivců i v kategorii dvojic. Na prvním místě stanul i v soutěži Mezinárodního mistrovství České republiky 2017, kde porazil odstřelovače z Ukrajiny a Běloruska. Z rukou ředitele Marka Adama převzal putovní pohár policejního prezidenta a stal se mistrem ČR ve střelbě z odstřelovací puškypro rok 2017.

Policejní mistrovství České republiky 2017 (shodné pořadí v kategorii jednotlivců i dvojic):

 1. Cizinecká policie
  2. Útvar rychlého nasazení
  3. Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje

Mezinárodní mistrovství České republiky 2017 (kategorie jednotlivci):

 1. Česká republika
  2. Ukrajina
  3. Bělorusko

Mezinárodní mistrovství České republiky 2017 (kategorie dvojice):

 1. Ukrajina
  2. Ukrajina
  3. Bělorusko

Závodníci byli s vlastním průběhem soutěže velmi spokojeni. V příštím roce se uskuteční jubilejní, 20. ročník této soutěže, která za dobu svého trvání získala vysoký kredit u nás i v zahraničí. „Většina ze zúčastněných přislíbila svoji účast i v dalším roce, což nás velice těší,“ uzavřel Marek Blažek.

Policejní kynologové nacvičovali u mosteckého jezera pomocí vrtulníku

Autor: Honza Vraný
Zdroj: Policie ČR

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na