Domů Hlavní zprávy VIDEO: Hasiči z celé republiky slavili své největší slavnosti v Litoměřicích

VIDEO: Hasiči z celé republiky slavili své největší slavnosti v Litoměřicích

0
Sdílet
Hasičské slavnosti Litoměřice 2017. Autor: Honza Vraný

Litoměřice – Největší hasičské slavnosti, které se uskutečnily v Litoměřicích, jsou bohužel již minulostí. Dlouho očekávaný svátek všech profesionálních a dobrovolných hasičů přilákal do Litoměřic na tři tisíce hasičů. Byl to velký den i pro veškerou požární techniku, která nablýskaná a leckde i na poslední chvíli opravená čekala na své věrné fanoušky a obdivovatele.

Informuje o tom mluvčí hasičů Nicole Zaoralová s tím, že celkem se na letošních sedmých hasičských slavnostech prezentovalo na 300 přihlášených hasičských sborů, které představily neuvěřitelných 300 kusů své techniky. Profesionální hasiči pak do Litoměřic přivezli dalších více než 50 kusů své nejzajímavější techniky.

Domácí Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje připravil pro návštěvníky ukázku de facto veškerých typů techniky používané profesionálními hasiči v České republice: cisternovou automobilovou stříkačku se zařízením pro řezání vodním paprskem CAS 20 Cobra, automobilový žebřík AZ Metz, automobilovou plošinu Bumar, velitelsko-spojovací automobil určený jako mobilní pracoviště velitele zásahu, velitelský automobil Ford Ranger s úchytem pro elektrický lanový naviják, rychlý zásahový automobil, technický automobil Iveco určený pro zásahy technické povahy včetně příslušného vybavení ve výsuvných a výklopných boxech nebo člun pro práci na vodě.

VIDEOREPORTÁŽ: Hasičské slavnosti Litoměřice 2017

Hasičské slavnosti Litoměřice 2017

 

K dalším zajímavostem z HZS Ústeckého kraje patřila stanoviště dekontaminace osob SDO-3, mobilní čerpací stanice a systém pro dálkovou dopravu vody HFS.

Stanoviště dekontaminace SDO-3 má podobu přívěsu s výklopnými vraty a dvěma uloženými stanovými přístřešky, které slouží k dekontaminaci osob od chemických, biologických, radioaktivních látek a hygienické očistě.

Mobilní čerpací stanice MČS 20-1500 K1 jsou čerpací agregáty poháněné naftovým motorem. Zařízení se používají při odčerpávání většího objemu vody, pokud není v blízkosti k dispozici elektrický proud. Stanice tohoto typu byly nasazeny např. v Praze Zbraslavi a Modřanech při povodních v roce 2013.

Systém pro dálkovou dopravu vody a pro čerpání vody z velkých hloubek HFS (Hytrants Fire Systems) se opět používá při rozsáhlých požárech a živelních katastrofách, kde je problémem transport vody, její dostupnost a čas.

Sousedé z HZS Libereckého kraje se v Litoměřicích pochlubili svým historickým požárním vozidlem, požárním kontejnerovým nosičem včetně kontejneru s vybavením sloužícím pro vyprošťování osob z havarovaných vozidel a též pásovým obojživelným automobilem Hägglunds BV206, který dosahuje maximální rychlosti 55 km/hod.

HZS Královéhradeckého kraje si pro letošní slavnosti připravil potápěčský automobil vybavený prostředky k provádění činností pod vodní hladinou, v prostředí kontaminovaném nebezpečnými látkami i v chladné vodě a obojživelné pásové vozidlo GAZ-3409 zvané Bobr. Bobr zvládá všechny typy povrchů, bahno, sníh i vodu, dokáže se pohybovat v obtížně přístupném terénu
a plavat pomocí vlastního pohonu na vodní hladině rychlostí až 6 km/hod.

Hasiči ze Středočeského kraje do Litoměřic přivezli jedno historické vozidlo, cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20/4000/240 S2Z a čtyřkolku SxS Arcticat pro tříčlennou posádku, která je vybavena navijákem, světlometem a přenosným vysokotlakým zařízením s nádrží o objemu 250 l. Toto vozidlo se používá v těžko dostupných oblastech při záchraně a transportu zraněných osob, při hašení a při dovozu hasebního materiálu.

Pražští hasiči si s sebou do Litoměřic vzali tři cisternové automobilové stříkačky a loď Florián. Jedná se o malou, ale technicky velmi dobře vybavenou loď, která nemá kotviště, ale je připravena k akci na podvozku v HS Holešovice. Samotné spuštění lodi na vodu trvá pouhé dvě minuty.

Z Českých Budějovic do Litoměřic přijela historická technika tamějších profesionálních hasičů.

Ze Zlínského kraje putovala na Hasičské slavnosti vyprošťovací automobil AV
a z Moravskoslezského kraje vodní skútr na kolech GIBBS Quadski XL.

Záchranný útvar HZS ČR dorazil do Litoměřic téměř s veškerou stěžejní a moderní technikou, kterou disponuje. Návštěvníci slavností se tak mohou těšit mj. na pásový nakladač CAT 973D  ve speciálním opancéřovaném provedení, který je předurčen na zásahy s možností exploze. Tento dálkově ovládaný stroj je od jeho pořízení nasazen ve Vrběticích, kde vypomáhá s likvidací následků výbuchů muničních skladů. Nasazen byl rovněž po výbuchu v Poličských strojírnách a slavnosti tak budou jednou z prvních příležitostí, kde se nakladač představí veřejnosti.

Ze zemních strojů byla k vidění i pásové rypadlo CAT 329E, traktorbagr Huddig, univerzální dokončovací stroj UDS 214, dále třístranný a jednostranný sklápěčkový automobil na podvozcích Tatra T815.

Z vyprošťovací techniky byla na výstavišti ta nejsilnější v podobě vyprošťovacího tanku VT-72, který se používá v místech, kam se kolová technika nedostane, případně tam, kde je potřeba silnějšího navijáku. Dvojice těchto tanků pomáhala vloni i v zahraničí, když vyprošťovala českou loď zpod mostu v Drážďanech.

Nechyběl ani druhý typ tanku v hasičských službách, SPOT 55 určený pro provádění hasebních prací v průmyslových podnicích a těžkém lesním terénu. I tento je dlouhodobě nasazen ve Vrběticích a pomáhal mj. při velkém požáru lesa na Bzenecku.

Posledním typem pásové techniky byl obojživelný transportér PTS-10, který dokáže přes vodu převážet náklad o váze až 10 tun, a slouží tak k evakuaci velkého počtu osob, či k transportu kolové techniky při povodních a záplavách.

Nechyběl ani tahač s podvalníkem sloužící pro přepravu veškeré pásové techniky
a kolových zemních strojů, dále valníkový automobil s hydraulickou rukou a nosič kontejnerů na podvozcích T815-7.

Posledním kouskem byl sací bagr, což je zjednodušeně velký vysavač, který si poradí s hlínou, bahnem, sutinami a sypkým materiálem. Své využití nachází při pátrání po zavalených a zasypaných osobách, ale také při sesuvech půdy a povodních.

Dobrovolné sbory přivezly na litoměřické výstaviště zápřahové i parní stříkačky a historické hasičské automobily. K raritám patřila nejstarší celodřevěná čtyřkolová ruční stříkačka vyrobená v roce 1807 a dovezená z Francie, parní stříkačky z přelomu 19. století a hasičský automobil America LaFrance. Návštěvníci se mohli těšit i na historické hasičské automobily značek Praga, Laurint & Klement, Škoda, Tatra, Steyr, Magirus či Mercedes.

Vzhledem k tomu, že většina historické techniky je díky láskyplné údržbě ještě schopna ukázek, byla během druhého červnového víkendu také aktivně prezentována.

V sobotu večer se pak na Labi před Lodním náměstím představila v akci desítka člunů a plavidel i vrtulník Policie ČR při hašení požáru pomocí bambivaku nebo při záchraně osoby z řeky.

Hasičské slavnosti Litoměřice ukončila v sobotu na Lodním náměstí po dvaadvacáté hodině velkolpá hasičská osvětlená hudební fontána a závěr oslav pak patřil krásnému ohňostroji.

FOTOGALERIE: Hasičské slavnosti Litoměřice 2017

PSALI JSME TAKÉ: VIDEO: Obrničtí hasiči uspořádali velkolepé oslavy v rámci jubilejního 130.výročí založení sboru

Autor: Honza Vraný

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na