Domů Hlavní zprávy VIDEO: Hasiči v Teplicích mají k dispozici nově zrekonstruovaný výcvikový polygon

VIDEO: Hasiči v Teplicích mají k dispozici nově zrekonstruovaný výcvikový polygon

0
Sdílet
Hasiči v Teplicích mají zrekonstruovaný výcvikový polygon. Autor: Antonín Škuthan/HZS Teplice

Teplice – Zrekonstruovaný hasičský výcvikový protiplynový polygon je složen z klecí, které jdou různě přestavovat. Jde o jakýsi výcvikový labyrint, ve kterém hasiči překonávají nejrůznější překážky. S dýchacím přístrojem musejí hasiči ve výcvikovém polygonu projít v co nejkratším čase.

Ředitel Hasičského záchranného sboru územního odboru Teplice Adolf Langer k tomu uvedl, že původní technologie výcvikového polygonu v areálu HZS Teplice již nesplňovala technické požadavky, které byly kladeny na bezpečný provoz a proto se vedení teplických hasičů rozhodlo pro generální opravu celého systému a technologii polygonu.

Příslušníci HZS Teplice si vzali výměnu IT a přestavbu samotného výcvikového polygonu na starost a svépomocí poté zdárně výcvikový polygon zrekonstruovali. Nyní je polygon opět připravený k výcviku, a to nejen profesionálních hasičů.

VIDEOREPORTÁŽ: Hasiči z Teplic mají zrekonstruovaný výcvikový protichemický polygon…

Ještě než jsou hasiči vpuštěni do klecového polygonu, absolvují nutnou fyzickou zátěž. Před samotným vstupem na protiplynový trenažér musejí ještě zdolat v dýchacích maskách třicet metrů na pohyblivém žebříku a pětadvacet úhozů na kladivu se 40kilogramovou zátěží. Šéf chemické služby HZS Teplice Stanislav Kvasňa řekl, že výcvik v protiplynovém polygonu probíhá vždy ve dvojici a samozřejmě s kompletní hasičskou výstrojí s aktivním dýchacím přístrojem.

„Při ostrém zátěžovém povinném testu mají hasiči na vše přibližně patnáct minut. Čas od času se ale stane, že některý odpadne a test tak nedokončí,“ řekl profesionální hasič Zavoral ve velínu trenažéru. Před sebou má nejrůznější tlačítka, monitory a mikrofon. Právě jím dává pokyny hasičům uvnitř protiplynového polygonu.
„Na obrazovce máme každý pohyb hasiče a to i pomocí speciálních čidel v podlaze klecí. Každý krok hasiče uvnitř simulátoru tak máme doslova pod drobnohledem,“ říká Stanislav Kvasňa z chemické služby HZS Teplice.

Pohyb hasičů uvnitř protiplynového polygonu z bezpečnostních důvodů hlídají infračervené kamery a obsluha trenažéru každý pohyb lidí uvnitř sleduje také na monitorech. Při natáčení naší reportáže si zrekonstruovaný výcvikový polygon „prošli“ zkušení profesionální hasiči z Teplic Pavel Vácha a Martin Vlček.

Protiplynovým polygonem v Teplicích projde ročně až 900 lidí, nejde ale jen o profesionální, dobrovolné nebo podnikové hasiče. Stále častěji své dovednosti v dýchacích přístrojích testují například policisté, strážníci nebo vězeňská služba.

Autor: Honza Vraný

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na