Domů Hlavní zprávy VIDEO: Horská obec Nová Ves v Horách zažila velké mezinárodní cvičení

VIDEO: Horská obec Nová Ves v Horách zažila velké mezinárodní cvičení

0
Sdílet
Mezinárodní cvičení složek IZS na Mostecku. Autor: Honza Vraný/JV PRESS

Nová Ves v Horách – Desítky profesionálních a dobrovolých hasičů, záchranářů a policistů zasahovaly v sobotu u požáru kuchyně v Ústavu sociální péče v horském příhraničním městečku Nová Ves v Horách. Naštědtí šlo je o fiktivní požár v rámci mezinárodního taktického cvičení. Do zásahu se totiž zapojili i hasiči ze sousedního Německa.

V kuchyni ústavu sociálních služeb došlo vlivem technické závady na konvektomatu k požáru. Personál kuchyně následně zjistil, že v kuchyni hoří a snažil se tento požár uhasit ručními hasicími přístroji. Toto se jim nepodařilo a dva zaměstnanci se při tomto pokusu zranili a zůstali zraněni a uvězněni v kuchyni a přilehlé jídelny. To byl v kostce námět taktického cvičení.

Následně došlo k evakuaci celého objektu ústavu. Mezitím byl vyhlášen požární poplach jednotkám požární ochrany. V jídelně při pokusu o záchranu zraněných zaměstnanců zůstal „zraněn“ i jeden z klientů ústavu, který se nadýchal zplodin hoření. Velitel zsahu Dan Schwamberger řekl, že v rámci cvičení bylo evakuováno 48 klientů ústavu a osm lidí bylo hasiči zachráněno.

VIDEOREPORTÁŽ Z HASIČSKÉHO CVIČENÍ… 

Taktické cvičení složek IZS v Ústavu sociání péče Nová Ves v Horách

Ředitel ústavu Oldřich Malý řekl, že toto cvičení je za poslední dva roky již druhé a i vvedení ústavu si tak může ověřit, kde má slabiny. V ústavu jsou ubytováni klienti s mentálním i zdravotním postižením a je důležité vědět, jak takvé klienty dosta do bezpečí v co nejkratším čase. „Jsme spokojeni. Podařilo se nám je evauovat během 9 minut z areálu,“ dodává ředitel ústavu Malý.

Hasiči neponechali nic náhodě a iluzi požáru dotvořili pomocí přístrojů na výrobu umělého kouře. V prostorách objektu i v jeho okolí, zůstalo více zraněných osob. Po dojezdu jednotek začala probíhat záchrana osob a postupná likvidace požáru.

Krajský radní Martin Klika uvedl, že o tomto cvičení rozhodla bezpečnostní rada kraje na základě toho, že tento ústav je jeden z nejodlehlejších míst v rámci kraji a chtěli jsme si ověřit jak dlouho by trvala evauace klientů z tohoto objektu. Pro nás dobrovolní hasiči jsou důležití a potřebujeme je podpořit i materiálně,“ dodal Martin Klika.

Cvičení IZS se zůčastnili profesionální hasiči z Mostu a Litvínova, hasiči z Loun přivezou evakuační autobus, dobrovolné jednotky z Nové Vsi v Horách, Hory Svaté Kateřiny, Brandova a Oseka. Přijely i jednotky hasičů ze sousední Spolkové republiky Německo, a to z Deutschneudorfu, Deutscheinsiedelu, Seifenu, Olbernhau.

Na místě zasahovala také Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Policisté po dobu zásahu uzavřeli silnici. O občerstvení se postaraly ženy a radnice obce Nová Ves v Horách, které z polní kuchyně rozdávaly guláš.

FOTOGALERIE ZE CVIČENÍ:

PSALI JSME TAKÉ: „TUNEL 2017“ Taktické cvičení složek IZS Královohradeckého kraje

Autor: Honza Vraný

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na