Domů Hlavní zprávy VIDEO: Strážníci z Litvínova mají na svém kontě další zachráněný život díky...

VIDEO: Strážníci z Litvínova mají na svém kontě další zachráněný život díky včasné masáži srdce

0
Sdílet
Záchranáři odvážejí pacienta. Ilustrační snímek. Autor: Honza Vraný/JV PRESS

Litvínov – Drama se šťastným koncem se odehrálo přímo na parkovišti v Litvínově na Mostecku. Právě tam u zaparkovaných aut totiž zkolaboval muž. Kolemjdoucí lidé přivolali na pomoc strážníky městské policie.

Hlídka strážníků na místě našla muže, který už nedýchal a neměl ani hmatatelný tep.  Strážníci na místo přivolali Zdravotnickou záchrannou službu a okamžitě začali s oživováním a muže napojili na svůj externí automatizovaný defibrilátor.

„Přístroj ale nedoporučil výboj, a tak strážníci zahájili ruční masáž srdce. V oživování se střídali až do příjezdu záchranářů,“ uvedl k události velitel litvínovských strážníků Zdeněk Urban s tím, že v úspěšném oživování strážníci pokračovali i po příjezdu záchranky.

Zasahující záchranáři muži v bezvědomí podali nezbytné léky, zajistili mu základní životní funkce a po odborném přednemocničním ošetření jej přepravili do nemocnice.

Jednalo se tak o další ukázkovou spolupráci litvínovských strážníků s posádkou záchranné služby.

VIDEOREPORTÁŽ ZE ZÁCHRANNÉ AKCE:

Strážníci z Litvínova mají na svém kontě další zachráněný život

Muže se jim nakonec podařilo zdárně oživit.

Mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník uvedl, že právě strážníci městské policie jsou nosným funkčním článkem celého projektu a stávají se mobilními first respondery stejně jako policisté, hasiči, horská služba nebo vězeňská stráž, kteří jsou vybaveni AED přístroji a vyškoleni k jejich použití.

„Aktivní složkou jsou právě strážníci, kteří mnohdy přijíždějí na místo ještě před příjezdem záchranné služby. Včasné podání defibrilačního výboje totiž výrazně zvyšuje šance na přežití a oživení osoby, které správně nepracuje srdce,“ dodal mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

Koncem roku 2015 byla síť těchto mobilních first responderů doplněna v další fázi projektu o prvních 12 veřejně přístupných AED umístěných do pečlivě vybraných lokalit v Ústeckém kraji.

-jv

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na