Domů Hlavní zprávy VIDEO: Bělušické Věznici na Mostecku se úspěšně daří navyšovat zaměstnanost odsouzených

VIDEO: Bělušické Věznici na Mostecku se úspěšně daří navyšovat zaměstnanost odsouzených

0
Sdílet
Odsouzení v bělušické Věznici pracují. Autor: Honza Vraný/JV PRESS

Bělušice – Stále více odsouzených ve věznici Bělušice na Mostecku má zájem pracovat. Potvrzují to i slova mluvčího věznice Jana Pöschla, podle kterého se v poslední době daří navýšit zaměstnanost odsouzených.

„Jen za poslední tři měsíce se podařilo dosáhnout magické hranice 50 procent zaměstnanosti vězněných osob, přičemž nemalou měrou se na tom podílejí cizí subjekty, tedy cizí firmy, které zaměstnávají vězně mimo areál věznice,“ říká mluvčí bělušické věznice Jan Pöschl.

V lednu letošního roku bylo v areálu bělušické věznice otevřeno nové pracoviště firmy KAWE manufacture, která zaměstnává odsouzené vykonávající trest odnětí svobody, V prostorách bývalého skladu tak může pracovat až 25 odsouzených.
V současné době si v areálu věznice odpykává trest 722 odsouzených, z nichž je 606 pracovně zařaditelných a nyní pracuje 278 vězňů, a to jak uvnitř věznice, tak i mimo areál. Jeden ze způsobů zaměstnávání odsouzených ve Věznici Bělušice je u cizích subjektů, a to na základě smlouvy o zařazení odsouzených do práce, práci si přitom firma organizuje sama.

V areálu věznice pracuje nyní 156 odsouzených, a to u společnosti Ana Aqualine a Kawe. Redakce Události112.cz při kompletování dopisních obálek zastihla i odsouzeného Romana Baloga. Ten řekl, že práce u firmy Kawe je klidná a dobrá. „Je to pohodová práce. Kompletujeme dopisní obálky po deseti a vracíme je zpět do krabic, ve kterých je 500 kusů obálek.

VIDEOREPORTÁŽ Z VĚZNICE BĚLUŠICE…

Odsouzení ve Věznici Bělušice stále více chtějí pracovat

Mimo věznici pak pracuje dalších 99 odsouzených a to u 7 firem. Další možnosti bez nároku na odměnu ve prospěch věznice, jsou pak úklidové práce a zahradnictví. V rámci extramurálních aktivit probíhá v současné době spolupráce s obcí Bělušice, se zámkem Jezeří, mosteckým Muzeem nebo v Bedřichově Světci, kde odsouzení pracují na opravě tamní školy.

Starostka Bělušic Veronika Pochobradská si spolupráci s věznicí pochvaluje. Radnice využívá hned tři odsouzené především na sezónní práce. „Pro obec je zaměstnávání vězňů velmi velký přínos, vypomáhají jak při údržbě zeleně tak dělají i stavební práce pro obec. Využíváme na výpomoc tři vězně na stavební úpravy a jednoho vězně máme nastálo, ten vykonává práce běžnou práci a údržbu,“ dodala starostka Bělušic Veronika Pochobradská.

„Je to taková počáteční integrace vstupu do společnosti. Nemusím být pořád zavřený ve vězení. Jakákoliv veřejně prospěšná práce pro obec pro mě znamená veliký přínos, že se mohu začlenit do společnosti. V Bělušicích vykonávám hlavně veřejné práce se zelení,“ dodal odsouzený Libor Český.

Věznice Bělušice v současné době zaznamenává velký zájem ze stran firem o zaměstnávání odsouzených, na druhou stranu se věznice potýká s nedostatkem vlastních zaměstnanců. Momentálně nám chybí 8 zaměstnanců do služebního poměru a 11 do pracovního poměru,“ říká mluvčí věznice Pöschl.

Proč je důležité zaměstnávat odsouzené?

„Zvyšováním zaměstnanosti se snažíme naplňovat Koncepci vězeňství do roku 2025, čehož je otázka zaměstnanosti jednou z klíčových kapitol,“ říká mluvčí věznice Jan Pöschl s tím, že odsouzení si zařazením do práce udržují nebo nově získávají pracovní návyky, odbornosti a kvalifikace.

Pracovní zařazení přispívá k resocializaci odsouzených a k jejich začlenění do společnosti, s čímž souvisí jejich uplatnění na trhu práce. Někteří současní zaměstnavatelé jsou ochotni „svým zaměstnancům“ dát práci i po propuštění. Odsouzení dostávají finanční odměnu a tím jsou schopni splácet své případné závazky, například výživné, náklady na výkon trestu, exekuce a podobně.

FOTOGALERIE: vězni při práci…

Výhody zaměstnanosti odsouzených:

 • x Výběr odsouzených pro firmu se řadí i zdravotní klasifikací (zaměstnáváni jsou pouze zdravotně prověření odsouzení.)
 • x V případě požadavku firmy na dlouhodobé zaměstnávání odsouzených lze vybrat odsouzené s delším trestem (při zpracování a při spokojenosti s prací odsouzeného ho není třeba často nahrazovat.)
 • x Běžný pracovní oděv a obuv pro odsouzené zajišťuje věznice.
 • X odsouzený nemá nárok na čerpání řádné dovolené.
 • X V případě pracovní neschopnosti je odsouzený nahrazen jiným vězněm, firmě navíc odpadají náklady na vyplácení nemocenských dávek.
 • X Věznice, v případě požadavku firmy, zajistí odsouzené na práci i v sobotu a v neděli, včetně zajištění práce přesčas, popřípadě prodloužení pracovní směny, či úpravu pracovní doby na míru.
 • X V případě neplnění pracovních povinností, neplnění norem, snižování pracovního výkonu odsouzeným, věznice operativně zajistí výměnu takového odsouzeného a tím není ohrožena produktivita práce.
 • X Věznice je vždy ochtona kreativně řešit případné požadavky i návrhy firmy dle možností a dohody.
 • X Věznice zajišťuje zdravotní péči pro odsouzené.
 • X Zaměstnavatel neproplácí prostoje, odsouzený j odměňován pouze za vykonanou práci, veškerou administrativu s odměňováním odsouzených zajišťuje Vezeňská služba.
 • X Odsouzený je pod určitým tlakem výkonu trestu, což se kladně odráží v chování při pracovním procesu.

PSALI JSME TAKÉ: PÁTRÁNÍ: Vězeň na útěku! Policisté pátrají po Michaelu Mariničovi ze všehrdské věznice

Autor: Honza Vraný

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na