Domů Hlavní zprávy Vánoční dny pohledem Moravskoslezských záchranářů

Vánoční dny pohledem Moravskoslezských záchranářů

0
Sdílet
Záchranná služba, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

Ostrava / Kraj – Posádky zdravotnické záchranné služby pracovaly během vánočních svátků, obdobně jako v minulých letech, v plném nasazení. Přestože se sváteční dny obešly bez vyloženě mimořádných událostí, operátoři TÍSŇOVÉ LINKY 155 přijímali prakticky běžné množství tísňových hovorů a posádky musely během tří uplynulých dní vyjíždět téměř jedenáct set krát. V průběhu Štědrého dne, který byl ze všech tří svátků nejklidnější, jsme ošetřili 300 pacientů, 25. prosince 315 a na druhý svátek vánoční pak 341.

Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nevýrazně nižší incidenci zásahů.

Z velké části převažovali při zásazích starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav se v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, a podobně.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst (za tři sváteční dny okolo padesáti pacientů) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také množství kolapsových stavů, pacienty zraněné při pádech, ale také napadeních.


ČTĚTE TAKÉ: V obci Vratimov na Ostravsku se sedm lidí otrávilo jídlem, zasahoval tým záchranářů pro speciální činnosti


Zasahovat jsme však letos museli také u šesti osob nadýchaných zplodinami hoření po požáru vánočního stromečku v Opavě – o události jsme již 25.12. informovali v samostatné tiskové zprávě.

O den později zase týmy moravskoslezských záchranářů vyjížděly k hromadnému postižení zdraví – nevolnostem u sedmi členů rodiny na Ostravsku. Obtíže podle všeho vznikly po požití společného oběda. Kromě dospělých byly mezi pacienty také dvě děti. I tato událost byla předmětem již dříve vydané tiskové zprávy.

PhDr. Lukáš Humpl,
Tiskový mluvčí ZZS MSK
(-red.)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na