Domů Hlavní zprávy Tým Moravskoslezských záchranářů pro specializované činnosti musel zasahovat u malého kojence

Tým Moravskoslezských záchranářů pro specializované činnosti musel zasahovat u malého kojence

0
Sdílet
Na snímku tým pro specializované činnosti ZZS MSK při transportu malého pacienta. Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Vítkovice / Brno – Pohotovostní posádka Týmu pro specializované činnosti Zdravot. záchranné služby MS kraje v pátek 25. listopadu realizovala svůj další „ostrý“ zásah.

Záchranáři zajišťovali sekundární transport malého dítěte nakaženého závažným typem infekčního onemocnění.

Přesto, že se nejednalo o žádnou exotickou chorobu, museli členové týmu využít ochranných obleků a dalšího vybavení, které mají k dispozici pro tyto případy. Za dodržení odpovídajícího stupně ochrany převezli pěti měsíčního, vážně nemocného chlapečka, z Jednotky intenzivní péče Vítkovické nemocnice na Kliniku dětského infekčního lékařství v Brně.

Velkou pomocí při těchto speciálních transportech je možnost využití vozidla se speciální zástavbou, které záchranáři v MSK využívají od srpna tohoto roku. Od léta již potřetí významně pomohlo při bezpečné přepravě infekčních pacientů.

Foto: ZZS MSK
Speciální sanitní vozidlo Moravskoslezské záchranky pro vysoce infekční pacienty. Foto: ZZS MsK

Vozidlo jako první v České republice disponuje zcela oddělenou kabinou řidiče a nástavbou, tedy ambulantním prostorem. Pro možnost komunikace jsou obě části propojeny interkomem, kterým může posádka pracující u pacienta komunikovat s kolegy v kabině. Speciál obsahuje kombinaci nejmodernějších technologií pro jemnou filtr ventilaci kontaminovaného vzduchu přes jednotku, která v nástavbě vytvoří aktivní podtlak a tím velmi výrazně sníží riziko přestupu mikroorganismů mimo vozidlo.

Současně je však uvnitř upraveno tak, aby v případě výjezdu k pacientovi s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc, bylo rychle připraveno a odstrojeno k co nejsnazší dekontaminaci a desinfekci. Ve vozidle je pro převoz rizikových infekčních pacientů speciální nástavba nosítek, která dovoluje vyměnit klasické lůžko za transportní izolační prostředek – tzv. bio box.

Autor:
PhDr. Lukáš Humpl,
tiskový mluvčí
ZZS MSK