Domů Hlavní zprávy SOUTĚŽ: Středočeští hasiči vyhráli extrémní soutěž SOS 2017

SOUTĚŽ: Středočeští hasiči vyhráli extrémní soutěž SOS 2017

0
Sdílet
Skupinový snímek. Autor: Petr Šedivý

Středočeský kraj – Ve dnech 12. až 14. května se mezi Dobřichovicemi a Mníškem pod Brdy v okrese Praha-západ uskutečnil devátý ročník metodického cvičení „SOS 2017 extreme“, které pro čtyřčlenná družstva zdravotníků složek IZS uspořádala Asociace dobrovolných záchranářů ČR. 

Informuje o tom mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík s tím, že letos se cvičení zúčastnilo šestnáct družstev – třináct složených ze zdravotnických záchranářů a tři ryze hasičská, včetně kvarteta sestaveného z příslušníků HZS Středočeského kraje. Podle propozic tým nesmí mít ve svém středu profesionálního lékaře nebo být sestaven z posádek zdravotnické záchranné služby.

Ve dvou dnech musí každé družstvo absolvovat denní a noční etapu o celkové délce přes dvacet kilometrů bez nároku na přestávky nebo odpočinek. Na přibližně deseti stanovištích v městské aglomeraci, v těžko přístupném terénu a třeba i ve vodě plní předem neznámé úkoly související s poskytnutím první předlékařské pomoci při vážných úrazech anebo se záchranou lidských životů v mimořádných situacích. To vše se základním zdravotnickým materiálem a pomůckami, které musí mít tým v dostatečném množství neustále u sebe, neboť další doplňování v průběhu cvičení není možné. Po celou dobu je zakázáno používání mobilních telefonů a vysílaček, stejně jako požívání alkoholických nápojů nebo jiných omamných látek, za což hrozí diskvalifikace.

Plnění úkolů na jednotlivých stanovištích, mezi kterými jsou zařazeny silové disciplíny pro zvýšení fyzické zátěže, je bedlivě sledováno rozhodčími. Ti nekompromisně strhávají body za každou nepřesnost, ať už ve zvoleném postupu poskytnutí pomoci nebo třeba za chybějící obvazový nebo jiný materiál. Cvičení je volně přístupné veřejnosti, takže na stanovištích počínání družstev pozorují i diváci, i když na některých místech najdou cedule s doporučením, že daná disciplína není vhodná pro děti nebo citlivější povahy.

V noční části si všechny týmy vyzkoušely i nebodovaný zásah u typové činnosti „Špinavá bomba“, kterou připravili středočeští hasiči pod vedením plk. Ing. Martina Legnera z oddělení IZS.

Špinavá bomba – zbraň způsobující radioaktivní kontaminaci rozptýlením radioaktivních látek (dále jen „RaL“) výbuchem. Velikost kontaminovaného prostoru závisí na druhu a množství RaL, místě výbuchu, povětrnostních podmínkách apod. Psychologické dopady mohou převládat nad zdravotním poškozením způsobeným RaL.

Nejlépe se po stránce fyzické i psychické se všemi nástrahami letošní soutěže vypořádala reprezentace HZS Středočeského kraje ve složení nstržm. Ondřej Kassl (HZS Mělník), nstržm. Jan Babický (HZS Neratovice), nstržm. Petr Piskáček (HZS Mělník) a nstržm. Ladislav Kostka (HZS Stará Boleslav). Z devátého ročníku extrémního závodu záchranářských posádek si tak vítězný tým kromě poháru a diplomu za první místo odvezl i spoustu hodnotných věcných cen.

PSALI JSME TAKÉ: VIDEO: Na start soutěže Železný hasič Brandov 2017 se postavilo patnáct závodníků

Autor: Honza Vraný

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na