Domů Z regionu Špatný kouřovod kamen způsobil požár střechy hospodářského objektu v obci Pačlavice

Špatný kouřovod kamen způsobil požár střechy hospodářského objektu v obci Pačlavice

0
Sdílet
Špatný kouřovod kamen a nevhodné uložení hořlavých materiálů stály za vznikem požáru v Pačlavicích. Autor: HZS Zlínského kraje

Kroměřížsko – Profesionální hasiči byli informováni o požáru střechy hospodářského objektu s dílnou a naskladněným senem v obci Pačlavice.

Operační důstojník vyslal na místo jednotky profesionálních hasičů z Morkovic – Slížan, Kroměříže a v rámci mezikrajské výpomoci i ze stanice Vyškov. Současně byl vyhlášen požární poplach jednotkám dobrovolných hasičů z Morkovic – Slížan a Pačlavic.

Po příjezdu na místo hlášené události velitel zásahu upřesnil, že požár zasáhl hromadu dřevěných palet a část dřevěných střešních konstrukcí stodoly u jejíž obvodové stěny byly palety uloženy. Hasiči požár rychle lokalizovali a po rozebrání hromady palet a dohašení jednotlivých ložisek hoření i likvidovali. Vzhledem k tomu, že požár byl menšího rozsahu, byly jednotky profesionálních hasičů z Vyškova a Kroměříže odeslány na své stanice.

Jak následně zjistil vyšetřovatel kroměřížských hasičů, za vznikem požáru stála nevhodná konstrukce kouřovodu z kamen na pevná paliva, která byla instalována v částečně zasaženém objektu stodoly. Kouřovod procházel zdí a byl vyveden přesně v místě kde byly uloženy palety. Netěsnost kouřovodu a prakticky nulová odstupová vzdálenost dřevěných palet od pláště kouřovodu pak byly hlavními faktory, které měly vliv na vznik požáru.

Rychlým zásahem hasičů se podařilo zachránit celý hospodářský objekt včetně jeho vybavení a uložených materiálů. Škoda způsobená požárem tak dosáhla jen několika tisíc korun. Událost bude ze strany hasičů uzavřena v přestupkovém řízení.

Autor:
por. Bc. Libor Netopil
– tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje