Domů Hlavní zprávy Desítky profesionálních záchranářů ze tří kontinentů budou soutěžit v Rallye Rejvíz

Desítky profesionálních záchranářů ze tří kontinentů budou soutěžit v Rallye Rejvíz

0
Sdílet
Rallye Rejvíz, oficial Autor: www.rallye-rejviz.cz

Kouty nad Desnou – I letos startuje v pořadí již 21. ročník Rallye Rejvíz, na kterém si poměří své odborné znalosti a dovednosti na devadesát týmů profesionálních zdravotnických záchranářů z Evropy, Asie a severní Ameriky. Záchranáře tak čeká několik odborných úkolů připravených v několika denních i nočních etapách od středy 24. května do soboty 27. května v Koutech nad Desnou na Šumpersku.

„Jde o tradiční automobilovou soutěž, během které posádky záchranných služeb z různých zemí s rozdílnými systémy organizace přednemocniční neodkladné péče plní na trase  úkoly z oboru urgentní medicíny, se kterými se setkávají ve své denní záchranářské praxi,“ říká mluvčí soutěže Jiří Pavlík.

Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost a tak plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. „Téměř všechny připravené úkoly mají svůj reálný základ ve skutečných výjezdech záchranné služby, protože se někde ve světě staly. Rallye připravuje Sportovní klub Rallye Rejvíz, jehož členové jsou zaměstnanci mnoha záchranných služeb z celého světa a mnozí platí ve svém oboru za uznávané odborníky,“ upřesnil mluvčí Rallye Rejvíz.

Organizátoři soutěže očekávají příjezd zdravotnických záchranářů ze 17 zemí, například z Japonska, Kanady, Spojených států, Norska, Estonska, Velké Británie, Německa, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Litvy, Slovenska či Holandska. Soutěžit budou také desítky zdravotníků ze třinácti krajů České republiky.

„V letošním roce připravujeme také již 11. ročník soutěže Zlaté sluchátko pro dispečerky a dispečery zdravotnických operačních středisek obsluhující tísňové linky 155. Této soutěž se zúčastní na třicet zdravotníků,“ vysvětluje mluvčí soutěže Jiří Pavlík.

Své již tradiční místo v rámci Rallye Rejvíz má také klání MUC. RR. Je to soutěž, která je určena studentům lékařských fakult českých a slovenských vysokých škol. MUC. je titul studenta 4. a vyššího ročníku lékařské fakulty. Čeká je několik úkolů připravených obdobně, jako pro profesionální záchranáře v rámci mezinárodního klání Rallye Rejvíz. Při poskytování neodkladné zdravotní péče během velkých dopravních nehod, chemických havárií, násilných teroristických činů a podobně, je zasahující nucen reagovat rychle a pružně, ale především odborně. Mladý lékař po získání diplomu není schopen vyhodnotit počty, rozsah a závažnost poranění, nebezpečnost vyvolávající příčiny úrazu nejen pro pacienta, ale i pro zasahující zdravotníky, zhodnotit prognózu a určit priority ošetření při postižení velkého počtu osob, a proto již po několikáté zařazujeme soutěž pro budoucí doktory.

ZAUJALO NÁS: Litvínovský nábytek Kolina byl oceněn certifikátem „Prověřená společnost 2017“

Ani v letošním roce nebude chybět celostátní finále Helpíkova poháru. V jeho rámci se děti z celé republiky učí základům poskytování laické první pomoci. Organizátoři se v nadstavbových kolech soutěže snaží vytvořit modelové situace s reálně namaskovanými figuranty. Na nich si soutěžící žáci ověří své teoretické poznatky a vše si osahají i v praxi. Tématika prví pomoci děti baví, protože jim ji organizátoři přibližují nenásilnou a zábavnou formou. Helpíkův pohár je soutěž určená žákům pátých tříd základních škol (10-11 let).

PSALI JSME TAKÉ: Den tísňové linky 155 Zdravotnické záchranné služby

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na