Domů Hlavní zprávy V Roztokách u Semil hořela rekreační chalupa, zasahovalo několik hasičských jednotek

V Roztokách u Semil hořela rekreační chalupa, zasahovalo několik hasičských jednotek

0
Sdílet
Požár rekreační chalupy v Roztokách u Semil. Autor: HZS LK, por. Mgr. Lucie Šorejsová, DiS.

Semilsko – Požár chalupy v Roztokách u Semil, v Libereckém kraji zaměstnal několik jednotek hasičů. Zasahovali jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči. 

O události dnes informovala krajská mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková s tím, že jednotky druhého stupně požárního poplachu byly včera povolány k požáru rekreační chalupy v Roztokách u Semil. Kouř stoupající ze střechy zpozorovali sousedé, kteří ho ve 20:18 hodin ohlásili na linku 112.

Požár zasáhl obytné podkroví částečně zrekonstruovaného domu a šířil se mezi stropem a střechou. Tedy v části kde byl izolační materiál. Objekt byl po příjezdu jednotek odpojen od elektrického proudu, a protože bylo podkroví silně zakouřeno, nasadili hasiči k odvětrání přetlakovou ventilaci a vybaveni dýchací technikou provedli průzkum místa zásahu.

Po vyhodnocení situace rozhodl velitel zásahu využít při hasebních pracích speciální zařízení Cobra.

Cisterny, které jsou vybaveny zařízením pro řezání vodním paprskem, má HZS Libereckého kraje hned čtyři. Laik by cisternovou automobilovou stříkačku s Cobrou od ostatních nepoznal. Auto má v levém zadním boxu umístěné speciální hasicí zařízení, kterým lze po přimísení abraziv řezat stavební konstrukce a materiál jako zdivo, beton, ocel, sklo, pryž nebo dřevo. Zařízení je totiž zakončené proudnicí, jejíž patentovaná tryska vpraví do zasaženého prostoru vodní mlhu, která se okamžitě promění v páru a místo ochladí. Ochlazení je více než znatelné, během několika sekund teplota klesne z 500 °C na 80°C. To vše lze realizovat zvenku, aniž by zasahující hasič musel postupovat účinky vysokých teplot v zasaženém prostoru.
Hasičům se podařilo požár zcela zlikvidovat ve 23:03 hodin.
Na místo zásahu bezprostředně po ohlášení události vyjela také krajská vyšetřovatelka příčin požárů HZS Libereckého kraje, por. Mgr. Lucie Šorejsová, která po důkladném prozkoumání požářiště uvedla, že pravděpodobnou příčinou požáru byla závada na elektroinstalaci v domě. „Škoda se dá prozatím odhadovat na 100.000 korun, je ale nutné říci, že včasný zásah kolegů uchránil majitelům chaty majetek v odhadované hodnotě 700.000 korun,“ dodala vyšetřovatelka Lucie Šorejsová.


PSALI JSME: V Chropyni na Kroměřížsku hořela střecha paneláku, evakuováno bylo na rychlo 70 obyvatel domu


Uvnitř chalupy se v době požáru nenacházeli žádné osoby a nikdo tedy nebyl zraněn. Po kontrole objektu termokamerou zůstala na místě místní jednotka dobrovolných hasičů na dohlídku,“ doplnila k požáru mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

-sim

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na