Domů Hlavní zprávy Psychiatrické léčebny napříč Republikou praskají ve švech, plní je opilci a narkomané

Psychiatrické léčebny napříč Republikou praskají ve švech, plní je opilci a narkomané

0
Sdílet
Strážníci spacifikovali agresivního narkomana, ilustrační foto. Autor: archiv Jan Vraný / JV PRESS

Praha – S poměrně velkým problémem se nyní potýkají psychiatrické léčebny a také psychiatrické oddělení nemocnic, které místo psychicky nemocných pacientů plní a to v hojné míře osoby závislé na drogách či alkoholu.

Narkomané a notoričtí alkoholici tvoří bezmála polovinu pacientů v lůžkových psychiatrických léčebnách a nemocnicích.

Důvodem podle námi oslovených lékařů je silný nedostatek specializovaných ambulancí, kam by tyto závislé osoby mohly docházet na terapie.

Drogově závislí a notoričtí alkoholici se tak svévolně „NE-léčí“ sami ve svém domácím prostředí, a když už je „nejhůře“ řeší se to hospitalizací, právě do zmiňovaných zdravotnických zařízeních, které jak se lidově říká; již praskají ve švech.

Tito lidé v drtivé většině nezaměstnávají pouze zdravotníky a lékaře v léčebnách a nemocnicích, ale bohužel také zdravotnické záchranáře, potažmo Zdravotnickou záchrannou službu, protože mnoho z nich také fyzicky odmítá jakoukoliv lékařskou péči a své stavy mnohdy vygradují k tomu, že se tyto závislé osoby doslova povalují na komunikacích, kde je musí „sbírat“ záchranáři, mnohdy ve spolupráci s policií či strážníky. Tyto osoby v drtivé většině nijak nespolupracují a bývají silně agresivní.

Opomeneme-li skutečnost, že zdravotničtí záchranáři zde prvotně nejsou určeni k tomu, aby po ulicích měst tyto osoby ošetřovali a následně transportovali do místních zdravotnických zařízení, nechali se sprostě urážet a nebo v mnoha případe i fyzicky napadat.

Jedná se o špatně fungující systém v kombinaci s velmi špatnou platnou právní legislativou.

 

-jb

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na