Domů Z regionu Ústecký kraj Profesionální hasiči v Ústeckém kraji budou jezdit osobním elektromobilem

Profesionální hasiči v Ústeckém kraji budou jezdit osobním elektromobilem

0
Sdílet
Krajskému řediteli plk. Ing. Romanu Vyskočilovi předává klíče od vozu manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s., Mgr. Ivo Novotný (vpravo). Autor: Ota Schnepp
Krajskému řediteli plk. Ing. Romanu Vyskočilovi předává klíče od vozu manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s., Mgr. Ivo Novotný (vpravo). Autor: Ota Schnepp

Ústí nad Labem – Příslušníci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje využijí při své práci elektromobil VW e-Golf. Krajskému řediteli hasičů Romanu Vyskočilovi osobní vozidlo předal manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s., Ivo Novotný. Informuje o tom regionální manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.

S elektromobilem VW e-Golf budou severočeští hasiči jezdit šest týdnů. Využijí tak možnost podrobně se seznámit s technologií a konstrukcí tohoto typu vozidla, což se jim může hodit k plánování taktických postupů a k nácviku zásahů u případných dopravních nehod automobilů s elektrickým pohonem.

„Elektromobily se stávají stále rozšířenějším dopravním prostředkem, proto vítáme možnost seznámit se s tímto vozidlem podrobněji. V rámci našeho sboru využijeme elektromobil především pro odbornou přípravu hasičů s ohledem na možný zásah při dopravní nehodě,“ uvedl při přebírání vozu krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil.

„V současné době je v České republice registrována více než tisícovka elektromobilů a každoročně přibývá několik stovek dalších. S růstem jejich počtu úměrně roste i riziko dopravních nehod. Rádi proto umožníme hasičům, aby se s elektromobily důkladně seznámili a získané poznatky využili při své práci a záchraně lidských životů,“ osvětluje Ivo Novotný, manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ,jeden z důvodů, a prakticky ten nejdůležitější, zápůjčky. 

Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice. Vedle 25 rychlodobíjecích stanic v 22 lokalitách je řidičům k dispozici i padesátka tzv. stanic normálního dobíjení. V následujících měsících dostanou řidiči elektromobilů možnost rychlejšího dobíjení baterií díky instalaci druhé dobíjecí zásuvky Mennekes na těchto stanicích.

Více na ZDE. Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje jedinečnou RFID kartou. Systém paušálních plateb bude však letos doplněn i možností jednorázových úhrad za odebraný objem elektřiny.

Další veřejné rychlodobíjecí stanice vybuduje Elektromobilita ČEZ v letech 2017–18 na hlavních tazích napříč Českou republikou. Celkem 42 stanic umožňujících dobití většiny běžné kapacity baterií za 20 až 30 minut vznikne díky grantu z evropského programu CEF. Nad rámec těchto stanic bude vybudována také jedna lokalita kombinující integraci dobíjecích stanic, systému pro ukládání energie a výroby z obnovitelného zdroje.

Elektromobilita ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice dodávané společností ABB ČR. K jejich standardní výbavě patří DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále disponují AC nabíjením se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů umožní 80% dobití kapacity akumulátoru za 20 až 30 minut.

V ČR je v současnosti registrováno už více než tisíc elektromobilů. Třicítka z nich patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

 

Víte, že …

–       za celý rok 2016 se v České republice registrovalo 271 nových elektromobilů

–       v roce 2016 byly nejprodávanějšími značkami elektromobilů v ČR Volkswagen, Nissan a BMW

–       pokud bychom uvažovali v současnosti cca 1000 registrovaných elektromobilů a průměrný roční nájezd 15 tis. km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100 km bude k jejich dobíjení třeba 2,25 mil. kWh ročně (tj. roční spotřeba cca 1000 domácností)?

–       energii pro nabití plné kapacity baterií jednoho elektromobilu dokázala loni Jaderná elektrárna Temelín vyrobit za desetinu vteřiny?

–       projekt Elektromobilita ČEZ je aktivní také ve veřejné dopravě, když podporuje provoz dvojice elektrobusů jezdících už téměř celý rok mezi stanicí metra Budějovická a BB Centrem na Brumlovce? Za tuto dobu ujely více než 35 tisíc kilometrů a svezlo se s nimi více než půl milionu pasažérů.

Autor:
Honza Vraný
JV PRESS