Domů Z regionu Karlovarský kraj Při poruše lanovky museli hasiči zachránit osm desítek lidí na sedačkách. Naštěstí...

Při poruše lanovky museli hasiči zachránit osm desítek lidí na sedačkách. Naštěstí jen cvičně

Cílem prověřovacího cvičení byla vzájemná koordinace záchranářů z Karlovarského a Ústeckého kraje a také časová náročnost podobného zásahu

0
Sdílet
Cvičení lanovka Klínovec - Autor: HZS KvK

Klínovec/Karlovarsko – Náhlá porucha lanovky na Klínovci a na sedačkách lanovky 84 osob. Takový byl výchozí scénář prověřovacího cvičení určeného pro hasiče z Karlovarského a Ústeckého kraje, záchranáře z horské služby a také pracovníky samotného provozovatele lyžařského areálu.

V kabinkách lanovky sedělo po dvou či po třech přes osm desítek studentů středních škol z Karlových Varů a Chomutova. Po zastavení provozu lanovky a ohlášení závady na tísňovou linku s tím, že je potřeba zachránit větší počet lidí, vyslalo operační středisko na místo hasiče z lezeckých skupin z Karlových Varů, Chebu, Mariánských Lázní, Klášterce nad Ohří a Žatce. Doplnili je hasiči z dobrovolných jednotek Boží Dar a Kovářská a také záchranáři z horské služby a vyškolení lezci z řad pracovníků provozovatele lanovky.

Úkolem bylo sladit záchranné práce všech jednotek z obou krajů a splnit předepsaný limit dvou hodin na záchranu všech osob.

Časově náročná záchranná akce se podařila ukončit v daném limitu, cvičení ukázalo slabiny ve vzájemné koordinaci velkého počtu záchranářů ve špatně přístupném terénu pod lanovkou, na tuto činnost se chtějí hasiči následně více zaměřit. Cvičení bylo možné připravit díky vstřícnému přístupu provozovatele ski areálu na Klínovci.

Autor:
Martin Kasal
– tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje