Domů Hlavní zprávy Přelom roku byl pro záchranáře velmi náročný. Na Moravě vyjížděli ke 406...

Přelom roku byl pro záchranáře velmi náročný. Na Moravě vyjížděli ke 406 případům

0
Sdílet
Zdravot. záchranná služba Moravskoslezského kraje, ilustrační foto - vozidlo lékaře. Autor: archiv ZZS MsK

Ostrava/MS Kraj –  V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2016 do šesté hodiny ranní 1.1.2017) vyjížděly posádky záchranářů celkem ve 406 případech, tedy o přibližně dvacet procent více, než je dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji.

Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky záchranné služby zasahovat ve sto dvaadvaceti případech a ošetřily 117 pacientů. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a noci srovnatelný s minulými roky a obešel se bez mimořádných událostí.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji u sedmi poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se nejčastěji o středně těžká zranění prstů horních končetin, ve dvou případech obličeje a oka. Po jednom případu došlo v každém z okresů našeho kraje a v Ostravě. Mezi zraněnými byly také tři děti ve věku pěti, třinácti a čtrnácti let. V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni k téměř pěti desítkám různých poranění.

Mezi nimi jednoznačně dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Třicet úrazů se přitom přihodilo osobám pod vlivem alkoholu. V další desítce případů zranění posádkám záchranné služby uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Dominující v těchto situacích byla jednoznačně poranění hlavy.

S diagnózou opilosti či otravou alkoholem a ve dvou případech také jinými psychotropními látkami, musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena více než desítka osob, mezi nimi i dvanáctiletá dívka v Ostravě a další dva dospívající.

Protialkoholní záchytné stanice (PZS), které provozuje ZZS MSK, přijaly celkem dvanáct osob. V PZS Karviná bylo během Silvestra do dnešního rána umístěno sedm osob, PZS Opava jich přijala pět.

Během dne zasahovali záchranáři také u několika vážných úrazů v horském terénu, a to na Bruntálsku a v Beskydech.

Autor:
PhDr. Lukáš Humpl
– tiskový mluvčí ZZS MSK