Domů Hlavní zprávy Přelom roku 2017 byl pro Moravskoslezské záchranáře pracovní

Přelom roku 2017 byl pro Moravskoslezské záchranáře pracovní

0
Sdílet
Záchranná služba MS kraje, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

Ostrava – V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2017 do šesté hodiny ranní 1.1.2018) vyjížděly posádky krajské záchranné služby MS kraje z celkového počtu událostí za pacienty se zraněními asi v jedné třetině a ostatní zásahy jsou u lidí s interními obtížemi, v posledních čtyřiadvaceti hodinách byla zraněna téměř polovina ošetřovaných pacientů.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji u pěti poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky.

Jednalo se nejčastěji o středně těžká zranění prstů horních končetin, v jednom případě pak obličeje. Zraněni byli čtyři muži a jedna žena. Po jednom případu došlo v okrese Frýdek-Místek a Nový Jičín, ke třem pak v Ostravě a blízkém okolí. V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život. Informoval o tom aktuálně krajský mluvčí Moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni k více než pěti desítkám různých poranění. Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Zhruba ve dvou desítkách případů zranění posádkám záchranné služby uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Velká část úrazů se přitom přihodila osobám pod vlivem alkoholu.

S diagnózou opilosti či otravou alkoholem musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena téměř půldruhá desítka osob, mezi nimi také několik dospívajících dětí ve věku 15-17 let.

V průběhu silvestrovské noci záchranáři zasahovali u požáru ve Staré Vsi u Bílovce, kde ošetřovali dva muže. Jednoho z nich museli pro interní obtíže (nesouvisející přímo s požárem) transportovat do nemocnice. Druhý byl ponechán na místě události bez zjevného zdravotního postižení.

V noci posádka zdravotnická posádka RLP vyjížděla rovněž ke smrtelné nehodě do obce Hrádek na Frýdecko-Místecku.

Poranění neslučitelná se životem utrpěl při střetu s vozidlem chodec, jehož totožnost záchranáři v době zásahu neznali. Ošetřen na místě musel být jednatřicetiletý muž, který při nehodě utrpěl poranění hlavy a posléze byl předán na chirurgické ambulanci třinecké nemocnice,“ sdělil mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.


ČTĚTE TAKÉ: Vánoční dny pohledem Moravskoslezských záchranářů


Zásah záchranné služby si vyžádali také příbuzní dvanáctiletého hocha v Ostravě, kteří před půl druhou v noci operátorům nahlásili „akutní úraz“ – hřebík zabodnutý v ruce. „Záchranáři na místě zjistili, že se nejedná o hřebík, ale připínáček, který navíc vězel pouze v kůži chlapcova zápěstí,“ doplnil mluvčí záchranářů a upřesnil, že zdravotnická posádka jej vyňala, nekrvácející místo desinfikovala, překryla a dítě odevzdala zpět do péče blízkých…

-jb

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na