Domů Hlavní zprávy Pracovní Vánoce Moravskoslezských zdravotnických záchranářů

Pracovní Vánoce Moravskoslezských zdravotnických záchranářů

0
Sdílet
Sanitka Zdravotnické záchranné služby, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS MsK

Ostrava/Kraj – Posádky zdravotnické záchranné služby pracovaly během vánočních svátků, obdobně jako v minulých letech, v plném nasazení. Na výjezdových stanovištích napříč krajem se rozhodně nejednalo o svátky klidu. Naopak….

Přestože se sváteční dny obešly bez mimořádných událostí, operátoři tísňové linky 155 záchranné služby přijímali větší počet tísňových hovorů, než obvykle a posádky musely během tří uplynulých dní vyjíždět téměř dvanáct set krát. V průběhu Štědrého dne to bylo 367 výjezdů, 25. prosince dokonce 431 a na druhý svátek vánoční pak 394 výjezdů sanitních vozidel. Záchranáři v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1059 pacientů. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nárůst činnosti o přibližně dvacet procent.

Z velké části převažovali starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s epileptickými záchvaty či nemocných s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými obtížemi.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst (denně okolo dvou desítek) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také množství kolapsových stavů, pacienty zraněné při pádech, ale také napadeních.

Zasahovat jsme však letos nemuseli u typicky vánočních událostí…

Posádky ZZS zasahovaly během svátků také u několik dopravních nehod. Vážnější se odehrála 25. prosince na Bruntálsku. V Rýmařově došlo při havárii dvou vozidel ke zranění tří osob. Šestnáctiletý mladík utrpěl otřes mozku, muž středního věku lehké poranění dolní končetiny a devětačtyřicetiletá žena pak vážné poranění dolní končetiny.

Druhá vážná nehoda, rovněž na Bruntálsku, tentokrát v Krnově, byla záchranářům ohlášena 26.12. dopoledne. Byli při ní zraněni rovněž tři lidé, z toho jedenáctileté dítě velmi vážně.

Autor: 
PhDr. Lukáš Humpl,
mluvčí ZZS MSK