Domů Hlavní zprávy Zvláštní stupeň poplachu byl vyhlášen hasičům, při požáru haly v areálu Celia...

Zvláštní stupeň poplachu byl vyhlášen hasičům, při požáru haly v areálu Celia na Litvínovsku

0
Sdílet
Rozsáhlý požár na skládce Celio na Mostecku. Autor: archiv Hasiči Horní Jiřetín

Litvínov / Mostecko – Několik jednotek hasičů z řad profesionálů a dobrovolníků vyjelo 19. září, krátce po poledni k požáru výrobní linky do objektu firmy Celio v Růžodolu v Litvínově na Mostecku. Vyhlášen byl hasičům postupně až zvláštní stupeň požárního poplachu.

O události informovalo krátce město Most s tím, že požár je velkého rozsahu, pravděpodobně dojde ke zhroucení nosných prvků haly a následnému poškození strojního vybavení.

Akreditovaná laboratoř společnosti UNIPETROL RPA, s.r.o., provádí měření uhlovodíků (TOC), polétavého prachu (TZL) a oxidu uhelnatého (CO) na vybraných místech (Most, Litvínov, H. Jiřetín, Mariánské Radčice).

Dále budou provedeny odběry vod z retenční nádrže akreditovanou laboratoří,“ doplnilo město Most v oficiálním prohlášení.

K události postupně dorazilo 15 jednotek, škoda je předběžně odhadována na sto milionů korun. 

Na místě události v době požáru byl člen Bezpečnostní rady Ústeckého kraje náměstek hejtmana Martin Klika a průběh události konzultoval s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje i zástupci společnosti Celio.

Ústecký kraj nabízel mým prostřednictvím součinnost městu Litvínovu. Město na nabídku pomoci od kraje, především monitoringu zplodin a spadu nebezpečných látek v ovzduší, zareagovalo až po několika hodinách požáru, kvůli kterému byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu,“ uvedl Martin Klika.

Příčinami požáru a jeho důsledky se bude Bezpečnostní rada Ústeckého kraje zabývat na nejbližším jednání.

Rozsáhlý požár skládky Celio na Mostecku. Autor: archiv Hasiči Horní Jiřetín

Na nečinnost města Litvínova, pod které soukromá skládka patří upozorňují nejen občané, ale také regionální weby, podle kterých široká veřejnost neakceptuje tvrzení a neustálé se opakující sdělení, že v průběhu požáru jezdil okolím měřící vůz, který měřil aktuální zplodiny a znečištění ovzduší, které byly vždy v pořádku a že to nemá sebemenší vliv a okolí, že se v podstatě nic zásadního neděje a že lidé mohou být v naprostém klidu, a podobně.

Realita je ovšem jiná…

Co, ve skutečnosti naměřil hasičský měřící vůz o tom, lze jen těžko spekulovat. Ovšem skutečnost je taková, že „odporný“ toxický zápach a kouř, který se po směru větru v době mohutného požáru doslova valil na nedaleký Litvínov, zaznamenali i lidé z několika kilometrů vzdálených měst a obcí.  Navíc, špinavé parapety u oken na kterých byl doslova nános popílku, šedohnědě špinavé záclony či špinavá parkující vozidla po městě Litvínově hovoří za vše! Nemluvě o tom, že tyto toxické plyny musí dýchat lidé i malé děti na Litvínovsku a jeho okolí.

„Něčí dobrej byznys,“ ničí a poškozuje zdraví lidí žijících na litvínovsku, sdělil doslova naší redakci jeden z litvínovských občanů, který z okna svého bytu sledoval valící se hustý černý dým ze skládky Celio na Litvínov.

Starostka Litvínova, na jehož území skládka Celio leží, uvedla, že možnosti radnice, jak podobným událostem zamezit, jsou z hlediska zákona omezené. „Skládku velmi pozorně sledujeme. Opakovaně jsme jednali s Celiem, hasičským záchranným sborem, policií. Na skládce nás ujišťovali, jaká zavedou opatření, aby nedocházelo k požárům,“ sdělila doslova starostka Kamila Bláhová.

Pokud budou výsledky měření, které si město zadalo, pozitivní, může se město připojit ke stížnostem, případně soudním žalobám.

Možnost, že by byla skládka zcela uzavřena, je ale téměř nereálná…

Povolení k jejímu provozování je vydané na několik let krajem dopředu, integrované povolení by se mohlo například zpřísnit. I při budoucím uzavření ale přijde na řadu otázka, kam odpad z okolních měst a obcí vozit. Plánovaná spalovna v Komořanech, je zatím stále jen na papíře. „Jsme z toho také frustrovaní,“ doplnila k neustálým požárům na skládce Kamila Bláhová.

Opakující se požáry na skládce Celio…

Ano, je to tak! Lidé, kteří musí žít v nedalekém Litvínově a jeho blízkém okolí, v jehož regionu se daná „strašidelná“ skládka nachází, skutečně nemají sebemenší šanci toto nijak zastavit!

Na skládce Celio na Mostecku, podle informací redakce serveru #Udalosti112.cz, hoří pravidelně. Někteří hasiči již „skoro,“ (ačkoliv jim to legislativa neumožňuje) odmítají do tohoto objektu vyjíždět, se slovy: „ať si Celio pořídí vlastní hasiče“ a jak se lidově říká: „mají toho již plné zuby!“ Není divu! K opakovaným požárům na dané skládce dochází pravidelně. Není skoro měsíc, aby tam nezasahovali hasičské jednotky, profesionálních, podnikových a dobrovolných hasičů.


PSALI JSME: Požár na Mostecké skládce CELIO opět zaměstnal profesionální a dobrovolné hasiče
Patnáct minut před čtvrtou hodinou ranní, ve čtvrtek 26. října došlo k opětovnému požáru na mostecké skládce komunálního odpadu Celio. Hasičský poplach byl podle aktuálních informací redakce Udalosti112.cz vyhlášen, jak profesionálním, tak i dobrovolným jednotkám hasičů. 

-sim, pir, (red.)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na