Domů Dopravní nehody Potopený jeřáb u Mšeckých Žehrovic pomohl vytáhnout vyprošťovací tank

Potopený jeřáb u Mšeckých Žehrovic pomohl vytáhnout vyprošťovací tank

0
Sdílet
Potopený jeřáb v rybníku na Rakovnicku - zásah hasičů. Autor: HZS Středočeského kraje
Potopený jeřáb v rybníku na Rakovnicku - zásah hasičů. Autor: HZS Středočeského kraje

Rakovnicko – Dne 25. července ve 13:56 hodin bylo na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámeno, že v Libeňské oboře u Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku došlo ke sjetí stavebního jeřábu AD 20 do rybníka. 

Na místo byla vyslána profesionální jednotka ze stanice Stochov dovybavena člunem a VYA 30 s velitelem čety z centrální stanice v Kladně. Po příjezdu na místo zásahu bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o jeřáb o celkové hmotnosti 25 tun, kterému selhala ruční brzda, přejel zajišťovací klín a sjel z pětimetrového srázu do blízkého rybníka. S ohledem na lesní porost a nestabilní podloží nebylo možné běžnou technikou na místě zasahovat. Po dojezdu řídícího důstojníka územního odboru Kladno byly zváženy možnosti nasazení těžké techniky, kterou Hasičský záchranný sbor České republiky disponuje a na místo byl cestou operačního a informačního střediska generálního ředitelství vyžádán vyprošťovací tank VT 72 B a VYA 30 ze Záchranného útvaru Zbiroh.

S ohledem na hloubku potopení byla vyžádána potápěčská skupina Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy ze stanice Modřany. V místě potopení jeřábu došlo k úniku hydraulického oleje, proto byl na místo povolán kontejnerový automobil s ropným přívěsem s nornými stěnami ze stanice Slaný. Během zásahu bylo velitelem zásahu rozhodnuto o snížení vodní hladiny na vodním zdroji.

Obrazem z místa vyproštění potopeného jeřábu

Po dojezdu veškeré techniky na místo byly nasazeny norné stěny, sorbční prostředky a potápěčská skupina provedla vyvázání jeřábu. Následně byl ustaven vyprošťovací tank a VYA 30 a pomocí navijáků bylo vozidlo během hodiny vyproštěno na břeh rybníka a předáno majiteli. V průběhu zásahu se na místo dostavila Policie ČR a pracovníci z Odboru životního prostředí ORP Rakovník.

Autor: npor. Ing. Martin Vondra
– řídící důstojník ÚO HZS Kladno