Domů Z regionu Středočeský kraj Policisté při dopravně bezpečnostní akci kontrolovali vybavenost vozidel pro případ mimořádné události...

Policisté při dopravně bezpečnostní akci kontrolovali vybavenost vozidel pro případ mimořádné události v silničním provozu

0
Sdílet
Policejní kontroly vozidel, dopravně-bezpečnostní akce. Autor: archiv JV PRESS / Jan Vraný

Benešov – Nejméně jednu reflexní vestu měla většina řidičů. Policisté tak tuto ochrannou pomůcku rozdávali spíše preventivně, jako bonus pro zbytky osádek.

Akce probíhala minulý pátek v odpoledních hodinách na několika stanovištích v rámci celého benešovského okresu. Zapojila se do ní více než dvacítka policistů, kteří kontrolovali technický stav vozidel, používání bezpečnostních pásů, ale především to, zda je součástí povinné výbavy vozidla alespoň jedna reflexní vesta.

V průběhu akce policisté zkontrolovali celkově 120 vozidel a 180 osob. Uložili celkem 23 pokut, v hodnotě bezmála 7 tisíc korun. Nejčastějším prohřeškem přitom bylo nepřipoutání se bezpečnostními pásy a nevyhovující technický stav vozidel. Spíše preventivně, jako bonus pak policisté rozdali celkem 34 reflexních vest, které byly určeny z převážné části osádkám vozů. Řidiči totiž tuto povinnost danou zákonem, tedy mít ve vozidle jednu reflexní vestu, v převážné většině splňovali.

V rámci kontrol se policisté zaměřovali především na bezpečnostní prvky ve vybavenosti vozidel. K těm bezpochyby patří také zimní pneumatiky, které by řidiči obzvlášť v těchto extrémních podmínkách měli na svých vozidlech mít. Jejich užití ostatně jasně ukládá zákon. Další povinností, kterou zákon stanoví, je reflexní vesta ve výbavě vozidla. Tu musí mít sice jenom řidič, pokud s ním ale cestuje více osob, je vhodné, aby měli vesty všichni. Je to pro případ, kdyby se dostali do nějaké nouzové situace v silničním provozu. Tady je dostatečná viditelnost životně důležitá. Vesty je přitom dobré mít ve vozidle hned po ruce, například v boční kapse sedadel. Vystupovat by měla osoba již řádně označena, v opačném případě hazarduje se životem.

Tématu viditelnosti se policie bude věnovat i v tomto roce, mimo jiné cílenou osvětou na ty nejvíce zranitelné účastníky silničního provozu. Těmi jsou především chodci, cyklisté a motocyklisté. Zvláštní skupinu přitom tvoří řidiči, popřípadě celé osádky vozidel, které se z jakéhokoliv důvodu mohou dostat do nějaké mimořádné situace. O dalších dopravně bezpečnostních i preventivních akcích budeme průběžně informovat.

Autor:
por. Bc. Eva Stulíková
– tisková mluvčí
P ČR Benešov