Domů Hlavní zprávy Policisté a pozůstalí uctili památku zesnulých policistů Olomouckého kraje

Policisté a pozůstalí uctili památku zesnulých policistů Olomouckého kraje

0
Sdílet
Uctění památky zesnulých policistů Olomouckého kraje

Olomoucko – Ve čtvrtek 5. října 2017 proběhl v budově Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje Pietní akt k uctění památky policistů Olomouckého kraje, jenž položili od roku 1990 své životy v době činné policejní služby. 

Aktu se za přítomnosti vedení Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje zúčastnili i rodinní příslušníci zesnulých policistů. Slavnostní akt byl zahájen nástupem Čestné jednotky a po přivítání a úvodním proslovu krajského ředitele plk. Mgr. Tomáše Landsfelda pohovořil za Křesťanskou policejní asociaci plk. JUDr. Martin Lebduška.  Památka zesnulých policistů byla uctěna krátkou modlitbou, kterou pronesl jáhen Křesťanské policejní asociace mjr. Mgr. Jiří Ignác Laňka, symbolickou minutou ticha a položením věnců a kytic k pietnímu pomníku. Pietní akt byl ukončen hymnou České republiky.

Pomník byl s myšlenkou realizace důstojného místa k uctění památky policistům, kteří naplnili služební přísahu cenou nejvyšší, zbudován z prostředků finanční sbírky iniciované Mezinárodní policejní organizací IPA územní skupina Hranice. Do finanční sbírky přispěly stovky policistů Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, kolegové IPA ze Slovenska  a rovněž řada sponzorů. Památník, na němž jsou vytesána jména zesnulých policistů, byl odhalen ve vstupní hale budovy Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje v roce 2013.

Na pomníku mají vytesáno své jméno tito policisté:

– ppor. Antonín Šoustal, zemřel v listopadu 1990 na následky střelného zranění při zákroku proti ozbrojenému pachateli

– mjr. JUDr. Jan Trna, tragicky zahynul v lednu 1991 v souvislosti s výkonem služby při dopravní autonehodě

– npor. Milan Bartošek, tragicky zahynul ve výkonu služby při dopravní autonehodě v listopadu 1993

– kpt. Stanislav Podepřel, zahynul ve službě v dubnu 1999 na následky popálení při výbuchu nalezených výbušných systémů

– nstržm. Josef Vach, jeho služební poměr příslušníka policie skončil v listopadu 1999, zemřel na následky zranění při dopravní nehodě

– plk. František Záhora, zemřel při výkonu služby na následky tragické dopravní nehody v srpnu 2003

– kpt. Radovan Doba a por. Ivo Kučera, zahynuli společně 1. října 2004 na následky tragické dopravní nehody, při které do nich čelně narazilo protijedoucí vozidlo.

Od 16 hodin se bude konat v kostele Svatého Michala v Olomouci mše svatá za Policii České republiky, celebrantem mše bude Mon. Jan. Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.  

Redakce webu Události112 se k uctění památky přidává.

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na