Domů Hlavní zprávy V Plané hořela střecha zámku, hasiči použili i systém „COBRA“

V Plané hořela střecha zámku, hasiči použili i systém „COBRA“

0
Sdílet
Hořící střecha zámku v Plané byla vidět z několika kilometrů, zasahovala i Cobra. Autor: HZS Pk

Planá – Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovalo v pátek 10. listopadu, po 23. hodině u nahlášeného požáru zámku v Plané. Požár byl podle hasičů zpozorován, až ve chvíli, kdy ze střechy šlehaly vysoké plameny, o čem svědčí množství dalších telefonátů na tísňovou linku.

O požáru dnes informovala krajská mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková s tím, že krajské Operační středisko vyhlásilo poplach hasičům na stanici v Tachově i dobrovolným hasičům v obci a sousední Chodové Plané. Zároveň si jako posilu vyžádalo u HZS Karlovarského kraje pomoc od hasičů v Mariánských Lázních a jako posilu hasiče z Plzně Košutky.

Vzhledem k tomu, že zámek v Plané stojí na nejvyšším místě města, byla hořící střecha vidět ze vzdálenosti několika kilometrů.

„Požáry historických budov bývají samy o sobě velmi komplikované, a to z důvodu jednak technického stavu i členitosti budov, jednak z historického hlediska a jednak z důvodu přístupových cest. Konkrétně při tomto požáru se hasiči měli problém se dostat do areálu, který byl zajištěn řetězy a betonovou skruží. Museli tak zvolit násilný vstup,“ upřesnila mluvčí hasičů.

Požár zachvátil střechu a podkroví jednoho křídla zámku o rozsahu asi 30 × 15 metrů. Někdy po druhé hodině ráno se hasiči museli stáhnout, protože se pod nimi začaly propadat prohnilé trámy a hasiči mohli provádět hasební zásah pouze z venku a z výškové techniky.

V ranních hodinách si velitel zásahu povolal další posilu – speciální hasicí zařízení Cobra z Plzně Košutky – pro zvýšení efektivity hašení.

Hasiči mají požár od ranních hodin pod kontrolou. Další navazující části budovy se jim podařilo před plameny ochránit. Dohašovací práce budou pravděpodobně probíhat po celé dopoledne.

„K hašení dostatečně posloužila hydrantová síť, nebylo tak potřeba zřídit kyvadlovou ani dálkovou dopravu vody,“ upřesnila mluvčí hasičů.

„Vyšetřování příčiny vzniku požáru i vyčíslení výše škod se s ohledem na okolnosti protáhne pravděpodobně na několik týdnů,“ doplnila tisková mluvčí plzeňských krajských hasičů Pavla Jakoubková a upřesnila, že v tuto chvíli můžeme s jistotou vyloučit pouze technickou závadu na elektroinstalaci.

PSALI JSME:Čtyři jednotky hasily požár sušící věže na kukuřici v Úlibicích na Jičínsku

-sim, red.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na