Domů Hlavní zprávy Perný víkend mají za sebou zdravotničtí záchranáři Královéhradeckého kraje

Perný víkend mají za sebou zdravotničtí záchranáři Královéhradeckého kraje

0
Sdílet
#LZS KHK
Pohled z vrtulníku Letecké záchranné služby Královéhradeckého kraje mířícího k místu události. Foto: LZS a ZZS Královéhradeckého kraje

Hradec Králové / Kraj – Uplynulý tropický víkend rozhodně nebyl pro záchranáře z východu Čech odpočinkovým. Od pátku do neděle operátoři krajského operačního střediska jen na tísňové lince 155 přijali více než 800 výzev, na jejichž základě výjezdové skupiny v kraji zrealizovaly téměř 450 zásahů. Oproti běžnému průměru to znamená více než dvacetiprocentní nárůst. Napilno měla i posádka letecké záchranné služby, která za uvedenou dobu musela na pomoc nemocným či zraněným odstartovat celkem dvanáctkrát.

V pátek 27. července, těsně před jedenáctou museli zdravotníci pomoci 66letému muži v nepřístupném terénu Vlčí rokle uprostřed Adršpašsko-Teplických skal. Letečtí záchranáři byli připraveni na zásah prostřednictvím lanového podvěsu, nakonec se jim ale podařilo přistát nedaleko místa, kde se nemocný s podezřením na mozkovou příhodu nacházel. Po ošetření a vyproštění z terénu byl muž předán výjezdové skupině RZP, která jej převezla do trutnovské nemocnice.

Využití speciálních činností ale letečtí záchranáři neunikli nadlouho. Hned po patnácté hodině totiž spolu s Horskou službou museli vyrazit na záchrannou akci do jednoho s nejnáročnějších terénů v Krkonoších. Těsně pod vrcholem Studniční hory, v oblasti Velké Studniční jámy totiž zabloudili a uvízli tři turisté. Šedesátiletý muž navíc trpěl rovněž zdravotními problémy z vyčerpání. Protože zpočátku nebylo možné určit přesnou polohu skupiny, volající si podle instrukcí Horské služby nainstaloval do telefonu mobilní aplikaci Záchranka, s jejíž pomocí následně odeslal přesné souřadnice. Tím se celá záchranná akce zásadně urychlila. Turisté nebyli do náročného lezeckého terénu vybaveni a tak hrozilo bezprostřední nebezpečí jejich pádu stovky metrů do rokle. Proto byli na Studniční horu vrtulníkem vysazeni záchranáři Horské služby, kteří k postiženým slanili a zřídili potřebné jištění. Již tak náročné podmínky komplikovala navíc zhoršující se meteorologická situace. Do Obřího dolu se totiž blížila nízká oblačnost, která by znemožnila bezpečné provedení zásahu. Ta s sebou přinesla také silný déšť, který pro lidi, čekající na vysvobození, znamenal reálnou hrozbu podchlazení. Záchranáři tak museli bojovat také s časem, aby mohli k bezpečnému vyproštění turistů využít vrtulník, dokud se podmínky nestanou neletovými. Nakonec se jim pomocí lanového podvěsu podařilo vyprostit vyčerpaného a podchlazeného muže, kterého dopravili na stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou k dalšímu ošetření. Druzí dva členové výpravy, kteří se nacházeli blíže k vrcholu Studniční hory, byli z místa evakuováni prostřednictvím záchranářů Horské služby. Z celé události vyvázli bez zranění.

V sobotu letečtí záchranáři z Hradce Králové krátce po deváté hodině spěchali na pomoc 38letému muži, který utrpěl vážné zranění po nárazu jeho závodního rallye speciálu do stromu při závodech na Chrudimsku. Muž musel být uveden do umělého spánku a napojen na přístrojové dýchání. Po ošetření na místě nehody by transportován do královéhradeckého traumacentra.

Krátce po poledni došlo k vážné dopravní nehodě nedaleko Jaroměře. Při střetu osobního auta s dodávkou se tam zranilo celkem pět lidí, včetně dvou dětí. Ve dvou případech zasahující zdravotníci zhodnotili zranění jako vážná. Na místě zasahoval lékař RV z Jaroměře, dvě záchranářské posádky z Jaroměře a Hradce Králové, vrtulník LZS a inspektor provozu. Po poskytnutí potřebné péče byli všichni zranění převezeni do královéhradecké nemocnice.

Po třiadvacáté hodině vyjížděli záchranáři z Opočna spolu s lékařem k 35leté cyklistce, která spadla z kola v Nové Vsi na Rychnovsku. Zasahující lékař vyslovil podezření na poranění hlavy, proto byla cyklistka po poskytnutí potřebné péče převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové k dalšímu vyšetření.

Neděle 29.7. pak byla ve znamení tonoucích. K padesátileté ženě spěchali záchranáři z Hradce Králové spolu s vrtulníkem LZS k jednomu z písníků na Královéhradecku těsně před třináctou hodinou. Postiženou vytáhli z vody svědkové události a ihned zahájili její resuscitaci podle telefonických rad operátora tísňové linky. Na ní navázali po příletu na místo zdravotničtí záchranáři. Po necelých deseti minutách rozšířené resuscitace za využití všech potřebných léků a přístrojů došlo k obnově srdeční aktivity postižené ženy. Po stabilizaci jejího zdravotního stavu byla na umělé plicní ventilaci letecky transportována do královéhradecké nemocnice.

Krátce po 14. hodině, prakticky při předávání předchozí ženy v nemocnici, přijali operátoři oznámení o tonutí dvou lidí v rybníce ve Vrchlabí. Na místo kromě vrtulníku spěchala také lékařská a záchranářská posádka z vrchlabské základny. Na místě zdravotníci museli ošetřit 52letého muže a 42letou ženu po tonutí. Mužův stav si vynutil neodkladnou resuscitaci s využitím lékového a přístrojového vybavení, ve vážném stavu se nacházela také žena. Oba nemocní museli byt napojeni na přístrojové dýchání. V průběhu resuscitace se podařilo obnovit srdeční činnost utonulého muže. Po poskytnutí potřebné neodkladné péče byl převezen do nemocnice ve Vrchlabí, kde byl předán v kritickém stavu. Ženu následně záchranáři letecky transportovali do nemocnice v Náchodě.

Mezitím už ale operátoři museli řešit oznámení o další tonoucí, které přišlo jen sedm minut po předchozím. Tentokráte se jednalo o 87letou ženu, která se topila na koupališti nedaleko Trutnova. V tomto případě byla naštěstí postižená vytažena z vody včas, takže při příjezdu záchranářů byla při vědomí a při ošetřování se zdravotníky komunikovala. Přesto musela být převezena k vyšetření na internu do Trutnova.


ČTĚTE TAKÉ: Na Žermanické přehradě našli vodáci na hladině bezvládné lidské tělo
Čtyřiašedesátiletý muž se v neděli 29. července, ve večerních hodinách utopil v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku. Na místě zasahovala záchranná služba, která se plavce pokoušela desítky minut oživit. Bohužel zasahující lékař musel u plavce konstatovat smrt.

Krátce po jednadvacáté hodině pak vrchlabští záchranáři s lékařem spěchali k 19letému muži, který utrpěl vážné popáleniny v obličeji při čištění grilu. Po poskytnutí potřebného ošetření a podání léků proti bolesti jej záchranáři přepravili do popáleninového centra v Praze.

Bc. Ivo Novák, tiskový mluvčí
ZZS Královéhradeckého kraje
(red.)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na