Domů Z regionu Praha Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti ve znamení kontroly průjezdnosti

Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti ve znamení kontroly průjezdnosti

0
Sdílet
Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti ve znamení kontroly průjezdnosti. Autor: HZS Středočeského kraje

ČR – Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje každoročně některý z pátků, který vychází na třináctý den v měsíci, za Den požární bezpečnosti. 

V letošním kalendáři nalezneme tento mnohými lidmi velmi obávaný a nešťastný den v lednu a říjnu.

A právě podzimní pátek 13. října byl zvolen za den, kdy se hasiči snaží různými preventivními akcemi lety zakořeněnou pověru vyvrátit. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje se pro tentokrát rozhodl, že v rámci prevence otestuje průjezdnost některých sídlišť nebo jinak hustěji osídlených oblastí, ve kterých měly v minulosti jednotky požární ochrany komplikace při cestě k zásahu.

Vzhledem k tomu, že v polovině října stále ještě dost lidí vyjíždí na víkendové pobyty a výlety, rozhodl se středočeský sbor uspořádat testovací jízdy v předvečer Dne požární bezpečnosti, to znamená ve čtvrtek po 17. hodině, kdy už by převážná část obyvatel sídlišť mohla být ve svých domovech.

Smyslem akce, ke které se přihlásilo všech 32 středočeských stanic, bylo nejen projet vytipované lokality ve svém hasebním obvodu, ale z provedeného průzkumu pořídit i dokumentaci.

Ta by měla být podkladem pro kroky k nápravě, například pro jednání s vedením jednotlivých měst a obcí, se zástupci bytových družstev, společenství vlastnických jednotek a podobně, aby se v rámci možností podařilo rozšířit komunikace, zvětšit počty parkovacích míst nebo upravit způsob parkování (podélné, šikmé, kolmé).

Hasiči se na vybraných místech v sídlištích zaměřili i na „kuriózně“ zaparkovaná auta a na kontrolu nástupních ploch pro požární techniku. Mnozí lidé totiž při parkování svých vozidel zapomínají na skutečnost, že především výšková technika (žebříky, plošiny) potřebuje k bezpečnému ustavení i nezbytné místo pro vysunutí stabilizačních podpěr.

ČTĚTE TAKÉ: Ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán dnes odpoledne podepsal smlouvu s firmou INTAR a.s., která zajistí přípravu projektové dokumentace pro výstavbu nové požární stanice na ulici Lidická v Brně.

           

Ve většině měst a obcí se kontrol průjezdnosti zúčastnili i zástupci radnic nebo obecních úřadů, hlídky Policie ČR a městští strážníci. Společně s hasiči umísťovali na špatně zaparkované vozy kartičky s informacemi, jaké následky může nevhodně odstavené vozidlo způsobit. Naopak vzorově zaparkovaná auta byla „odměněna“ kartičkou děkovnou. Těch rozdali patrně nejvíc v Řevnicích, Stochově, Uhlířských Janovicích nebo třeba i ve Zruči nad Sázavou, kde inspekční cesty proběhly naprosto hladce.

Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti ve znamení kontroly průjezdnosti. Autor: HZS Středočeského kraje

Autor: por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na