Domů Hlavní zprávy Operace „AYGO“ Odhalení velkoobjemové pěstírny marihuany a zadržení organizované skupiny pachatelů

Operace „AYGO“ Odhalení velkoobjemové pěstírny marihuany a zadržení organizované skupiny pachatelů

0
Sdílet
Celní správa, ilustrační foto. Autor: archiv redakce Udalosti112.cz / PyxaBay
Celní správa, ilustrační foto. Autor: archiv redakce Udalosti112.cz / PyxaBay

Praha – Dne 1. srpna byla ve večerních hodinách zahájená společná akce Celní protidrogové jednotky GŘC, Národní protidrogové centrály SKPV a Krajského ředitelství  policie Středočeského kraje s krycím názvem „AYGO“.

Bezpečnostním složkám se podařilo zadržet organizovanou skupinu 9 vietnamských osob, která vybudovala na území Středočeského kraje velkoobjemovou pěstírnu marihuany. Prodej sušiny této rostliny byl primárně určen odběratelům mimo Českou republiku.

Následující den v odpoledních hodinách proběhla další společná akce, jejímž cílem bylo zadržení další hledané vietnamské osoby na Letišti Václava Havla, jejímž záměrem bylo vycestovat do Vietnamu, a tím se vyhnout trestnímu stíhání v České republice.

Při zadržení pachatelů a následných domovních prohlídkách byla objevena funkční pěstírna, ve které bylo zajištěno celkem 4 392 rostlin konopí v různé fázi růstu a dále téměř 1000 ks sazeniček v pěstebních boxech, tj. celkem asi 5 400 rostlin konopí. Rovněž bylo zajištěno 20 kg rostlinné sušiny obsahující látku delta-9-THC určené k následné distribuci, rohovina afrických zvířat, finanční hotovost ve výši cca 330.000,- Kč v různých měnách a 4 osobní motorová vozidla.

Šetření prokázalo, že v minulosti byl na česko-slovenské hranici zadržen maďarský kurýr převážející téměř 11 kg rostlinné sušiny právě z této „pěstírny“ určené pravděpodobně pro maďarský trh.

Dotčeným osobám hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí 12ti až 18ti let. Všechny obviněné osoby jsou v současné době stíhány vazebně.

Celní správa ČR úspěšně spolupracuje s ostatními složkami v boji proti nelegálnímu dovozu a výrobě omamných a psychotropních látek. Poslední společný zásah proběhl v červnu, kdy při akci „TULIPÁN“ byla zadržena organizovaná skupina občanů české státní příslušnosti nelegálně dovážející omamné a psycCelní správa, ilustrační foto. Autor: archiv redakce Udalosti112.cz / PyxaBayhotropní látky z Holandska.

Autor: 
Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
Policie ČR / MV-ČR