Domů Hlavní zprávy Opakující se požáry na litvínovské skládce Celio mají dohru. Kraj zakázal Celiu...

Opakující se požáry na litvínovské skládce Celio mají dohru. Kraj zakázal Celiu přijímat další odpad!

0
Sdílet

Ústí nad Labem / Litvínov – Ve čtvrtek 20. září jsme vás aktuálně informovali o dalším požáru na litvínovské skládce odpadů Celio, kde hořela tentokrát skladová hala s třídičkou odpadů a samotný uskladněný komunální odpad. Hasičům byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu.

Skládka Celio, je v litvínovské lokalitě proslavena především tím, že na ní dochází k pravidelným požárům u kterých zasahují profesionální, podnikový a samozřejmě i dobrovolní hasiči z přilehlého okolí.

Bohužel, při každém takovém požáru se do ovzduší dostávají jedovaté toxické látky, které musí občané Litvínova a přilehlého okolí dýchat a nejen to. Litvínovská radnice pravidelně, při každém takovém požáru vydává jednu a tutéž se opakující zprávu, že v okolí jezdil měřící vůz, který nenaměřil žádné toxické zplodiny v ovzduší. Bohužel, obyvatele Litvínova a okolních města a obcí tomuto sdělení nevěří a jsou přesvědčení o tom, že jim radnice úmyslně neuvádí pravdu a lže, protože popílek usazený na parapetech oken bytů vzdálený od skládky přibližně 6-8 kilometrů, špinavá parkující vozidla na parkovištích, zašedlé špinavé záclony hovoří za vše, jak se naší redakci podařilo na místě zjistit.

Rada krajského Úřadu začala celou situaci řešit. Stížnosti občanů a jaká si „nečinnost“ mosteckého Magistrátu a litvínovské radnice, již přestala pomalu a jistě obyvatele litvínovska a mostecka bavit a to doslova. Pravděpodobně na tento popud se, již konečně začalo něco dít…

Ústecký kraj aktuálně zakázal Celiu přijímat další odpad.

V okolí Litvínova i Mostu již od včerejšího dne probíhá měření škodlivin, které se po požáru na skládce Celio mohly dostat do ovzduší.

Vedení Litvínova si měření objednalo na základě jednání s oddělením krizového řízení krajského úřadu, v Mostě nařídilo měření až vedení kraje spolu s krajským odborem životního prostředí. Oba průzkumy kvality vzduchu v okolí měst budou stát zhruba 20 tisíc korun denně a půjdou z rozpočtu kraje. Požárem se dnes zabývala i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. Kromě aktuálních informací od vedení krajských hasičů o průběhu vyslechla bezpečnostní rada i návrhy odboru životního prostředí a rozhodla nejen o pokračování měření, ale také o kontrole podmínek integrovaného povolení přímo v místě skládky. Uvedl krajský Úřad na svých oficiálních webových stránkách.


PSALI JSME: Zvláštní stupeň poplachu byl vyhlášen hasičům, při požáru haly v areálu Celia na Litvínovsku
Několik jednotek hasičů z řad profesionálů a dobrovolníků vyjelo 19. září, krátce po poledni k požáru výrobní linky do objektu firmy Celio v Růžodolu v Litvínově na Mostecku. Vyhlášen byl hasičům postupně až zvláštní stupeň požárního poplachu. 

„Činili jsme tak s kolegy z odboru životního prostředí z vlastní iniciativy i na žádost náměstkyně ministra životního prostředí paní Bereniky Peštové. Měření je pouze prvním krokem. Dnes v ranních hodinách dorazili na místo zaměstnanci krajského úřadu. Po kontrole a po domluvě s Hasičským záchranným sborem poté stanoví nové podmínky pro případný další provoz,“ uvedl po jednání Bezpečnostní rady Ústeckého kraje hejtman Oldřich Bubeníček.

VIDEO: Výjezd dobrovolných hasičů k požáru na skládku Celio 20.9.2018´ / #Vendys

Výjezd dobrovolných hasičů města Meziboří k požáru skládky Celio

Odbor životního prostředí bude řešit hlavně to, zda byly dodrženy podmínky povolení, které skládkování v tomto areálu musí plnit.

Do doby, než bude kontrola ze strany krajského úřadu ukončena, bude Celiu uloženo nepřijímat žádný další odpad k mechanické úpravě. Krajská samospráva bude následně i řešit další podmínky pro provoz technické jednotky pro třídění a mechanickou úpravu odpadu,“ dodal náměstek hejtmana Martin Klika, který se byl také včera osobně na místě podívat na průběh zásahu hasičů.

-jb, (red.)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na