Domů Vzdělávání a školení Novinka ve výbavě hasičů Týmu posttraumatické péče Zlínského kraje

Novinka ve výbavě hasičů Týmu posttraumatické péče Zlínského kraje

0
Sdílet
Novinka ve výbavě profesionálních hasičů – členů Týmu posttraumatické péče. Autor: HZS Zlínského kraje

Zlínský kraj – Na začátku letošního roku se do výbavy profesionálních hasičů HZS Zlínského kraje dostala nová a svým způsobem unikátní pomůcka – zásahový batoh pro členy Týmu posttraumatické péče. 

Týmy posttraumatické péče fungují ve všech krajských HZS a jsou součástí systému posttraumatické péče o příslušníky a zaměstnance HZS ČR a osoby dotčené mimořádnou událostí. Týmy tvoří převážně hasiči, případně velitelé nebo příslušníci operačního střediska HZS kraje, kteří prošli odbornou přípravou. Koordinátory a metodickými vedoucími týmů jsou psychologové HZS ČR.

Novinka ve výbavě profesionálních hasičů – členů Týmu posttraumatické péče. Autor: HZS Zlínského kraje
Tým posttraumatické péče profesionálních hasičů Zlínského kraje. Autor: HZS Zlínského kraje

Úkolem členů týmu je poskytovat posttraumatickou péči kolegům po náročných zásazích a také tzv. první psychickou pomoc občanům na místech zásahů jednotek profesionálních hasičů. Jejím cílem je umožnit zasažené osobě snížit akutní dopad traumatizující události. Zajistit jí pocit bezpečí, podpořit ve vyjádření emocí a okamžitých potřeb, nabídnout praktickou pomoc a potřebné informace, pomoci zajistit kontakt s blízkými, ale také podpořit její vlastní vyrovnávací mechanismy.

Jen v loňském roce poskytli členové týmu krajských profesionálních hasičů psychosociální a první psychickou pomoc osobám zasaženým mimořádnou událostí v celkem 116 případech.

Praxe hasičů – členů Týmu posttraumatické péče z poskytování první psychické pomoci v terénu, především u živelních pohrom, ale třeba i dopravních a jiných nehod a neštěstí ukázala potřebu mít pro tyto situace vhodné vybavení pro zajištění péče o  zasažené osoby i pro svou činnost a ochranu. Tyto poznatky a praktické zkušenosti tak vedly k pořízení zásahových batohů. Při poskytování pomoci je zasahující příslušník s osobou zasaženou událostí zpravidla mimo místo prováděného zásahu a není vhodné poskytování pomoci přerušovat odcházením pro potřebné pomůcky nebo materiál. Díky zásahovému batohu má zasahují člen týmu všechny potřeby pro podporu a péči o zasažené osoby na místě.

Novinka ve výbavě profesionálních hasičů – členů Týmu posttraumatické péče. Autor: HZS Zlínského kraje
Členové Týmu posttraumatické péče hasičů Zlínského kraje v akci. Autor: HZS Zlínského kraje

Součástí výbavy batohu jsou deka, termofólie, lékárnička, plyšové hračky pro děti, balená voda, kapesníky a vlhčené ubrousky, letáčky se základními radami pro zvládnutí různých situací.. Z věcí pro vlastní činnost pak  batoh obsahuje např. baterku, nůž, pláštěnku, ochranné rukavice, blok s tužkou nebo přehled  důležitých kontaktů.

Unikátní pomůcka – zásahový batoh pro členy Týmu posttraumatické péče.  Autor: HZS Zlínského kraje
Unikátní pomůcka – zásahový batoh pro členy Týmu posttraumatické péče. Autor: HZS Zlínského kraje

O praktičnosti této nové součásti výbavy hasičů není pochyb, budeme ale rádi, když četnost jejího využití bude v praxi co nejmenší.

Autor:
por. Bc. Libor Netopil,
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na