Domů Hlavní zprávy NÁRŮST ŽÁDOSTÍ O ZBROJÍ PRŮKAZY V ČR. Může za to uprchlická krize!

NÁRŮST ŽÁDOSTÍ O ZBROJÍ PRŮKAZY V ČR. Může za to uprchlická krize!

0
Sdílet
Zbraň - Taurus, ilustrační foto. Autor: Wikimedia Commons
Zbraň - Taurus, ilustrační foto. Autor: Wikimedia Commons

ČESKO – Za poslední rok více jak osm tisíc Čechů zažádalo o zbrojní průkaz. Důvodem je s největší pravděpodobností příliv migrantů a terorismus s tím spojený.

Ještě v první polovině loňského roku počet Čechů, kteří vlastnili legálně zbraň, klesal. V prosinci 2010 jich bylo zaregistrováno 312 tisíc. V polovině loňského roku již jen 290 tisíc. Důvodem poklesu, byla relativní bezpečnost v naší zemi.

Situace se ovšem změnila s první vlnou migrantů. Policie zaregistrovala velký nárůst žádostí o zbrojní pas, a to i přesto, že čekací doba na ně se rapidně prodloužila. Za poslední rok jich přibylo mezi Čechy více jak 8 tisíc. Úměrně tomu stoupl i počet legálně vlastněných zbraní a tak je jich v soukromém vlastnictví k dnešnímu dni již téměř 785 tisíc. Na konci loňského roku stoupl počet prodaných zbraní téměř o 30 procent.

Získat zbrojní pas přitom není vůbec jednoduché.

Žadatel musí projít praktickými zkouškami, trvající několik týdnů. Zkoušky se pak skládají z písemného testu a praktické zkoušky. I na ty se ale čeká až několik měsíců. Kupodivu k získání zbrojního pasu v Čechách nejsou požadovány psychotesty.

-rh, red.