Domů Hlavní zprávy NAPADENÍ ZÁCHRANÁŘŮ: Agresivní opilec těžce zranil zasahujícího záchranáře v hlavním městě

NAPADENÍ ZÁCHRANÁŘŮ: Agresivní opilec těžce zranil zasahujícího záchranáře v hlavním městě

0
Sdílet
Pražská záchranná služba na akutním nemocničním příjmu. Autor/Foto: ZZSHMP / Facebook.com

Praha – Posádka pražské záchranné služby vyjížděla k ležícímu muži na chodníku, když se zasahující záchranáři snažili muži poskytnout první pomoc, opilec agresivně fyzicky napadl záchranáře, naprosto nepochopitelným a brutálním způsobem.

Agresor při nakládání na nosítka kopl zdravotníka do hlavy, který po útoku upadl na zem a skončil v bezvědomí.

Podle vyjádření pražské záchranné služby, která jej uveřejnila na svém profilu jedné ze sociálních sítí, došlo k napadení záchranářů v sobotu 8. října.

„V sobotních časných ranních hodinách byla povolána naše výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci do centra města, kde se měl na jedné z ulic nacházet muž s poruchou vědomí. Po příjezdu na místo dotyčný nalezen a začal být ošetřován. Když byl nakládán na nosítka, došlo z jeho strany k nečekanému výpadu proti posádce záchranářů. Jednoho z nich kopl do hlavy. Úder byl natolik silný, že záchranář poté upadl do bezvědomí,“ uvedli pražští záchranáři na sociální síti.

Druhý člen posádky okamžitě povolal před dispečink tísňové linky 155 k události policii a snažil se pomoci zraněnému kolegovi. K němu musel být povolán další sanitní vůz RZP a také službukonající lékař.

Pražští záchranáři za asistence strážníků městské policie nakládají opilého muže do sanitky, ilustrační foto. Autor: archiv Dokument. skup. MP hl. m. Prahy
Pražští záchranáři za asistence strážníků městské policie nakládají opilého muže do sanitky, ilustrační foto. Autor: archiv, Dokumentační skup. Městské Policie hl. m. Prahy.

„Napadený záchranář byl s vážným úrazem hlavy transportován k dalšímu ošetření do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde zůstal následně hospitalizován. Útočníka, který jevil známky opilosti, zadržela přivolaná hlídka policie,“ doplnili záchranáři na sociální síti.

Jedná se o několikátý případ, kdy agresivní opilec či narkoman fyzicky napadl zcela bezdůvodně posádku Zdravotnické záchranné služby.

Zdravotníci nemají podle platné stávající legislativy jakoukoliv možnost obrany proti těmto problémovým osobám. V mnoha případech se totiž stává z různých důvodů, že záchranáři na místě události zasahují sami bez asistence policie, která je na místo volána až dodatečně. Ne vždy, totiž agresivního opilce či narkomana naleznou válejícího se na ulici přímo muži zákona. V mnoha případech jsou to právě kolemjdoucí, kteří na místo přivolají pouze záchrannou službu v domnění, že daný opilec je z nějakého důvodu zraněn.

Zdravotničtí záchranáři, již léta volají o změně platné legislativy… marně!

Bohužel, tento již letitý a dlouhodobý problém říší záchranné služby prakticky po celé republice. Opět, bohužel zcela bezvýznamně! Naši zákonodárci, totiž upřednostňují jiné, pravděpodobně důležitější zákony, než-li je bezpečnost našich lidí ze záchranek, kteří nám všem zachraňují životy!

Kromě záchranek samotných po novele zákona a především o adekvátním právním ošetření našich záchranářů z výjezdových skupin záchranných služeb volají také profesní záchranářské a zdravotnické organizace, bohužel po několika letech zcela bez úspěšně!

Jedná se tedy o velmi smutný obrázek toho, jak se v dnešní době chovají lidé k profesionálním záchranářům, kteří denně zachraňují lidské životy a bohužel, to nejen ze strany opilců či narkomanů válejících se po ulicích měst, ale také a to hlavně ze strany našich zákonodárců, kteří se o profesionální záchranáře nedokáží legislativně postarat.

-jb