Domů Hlavní zprávy NA AKTUÁLNÍ TÉMA: Dneškem musejí řidiči na dálnice jen s novými kupóny....

NA AKTUÁLNÍ TÉMA: Dneškem musejí řidiči na dálnice jen s novými kupóny. Hrozí tučné pokuty

0
Sdílet
Vzor nových dálničních kupónů. Autor: Ministerstvo dopravy ČR
Vzor nových dálničních kupónů. Autor: Ministerstvo dopravy ČR

Česká republika – Dneškem musejí řidiči na českých dálnicích mít na předním skle nový dálniční kupón pro rok 2017. Motoritům tak hrozí tučné pokuty, pokud si nedsraní starou dálniční známku.

K dispozici jsou standardně kromě ročních kupónů také dálniční známky s dobou platnosti jeden měsíc nebo deset dnů.

Ceny zůstávají stejné jako v minulých letech. Roční kupón 2017, který má platnost již od 1. prosince 2016 až do 31. ledna 2018, stojí 1 500 korun, cena měsíčního kupónu činí 440 korun a cena desetidenního kupónu je 310 korun.

U nových dálničních kupónů byla opět zvýšena jejich ochrana proti padělání a došlo i k mírné inovaci jejich designu. Roční kupón má tvar kruhu zelené barvy, měsíční je ve tvaru čtverce oranžové barvy a desetidenní je ve tvaru trojúhelníku fialové barvy.

„Doporučujeme pořizovat si dálniční kupóny pouze na oficiálních prodejních místech. Jejich aktuální seznam naleznete na webu Státního fondu dopravní infrastruktury,“ informuje Ministerstvo dopravy ČR na svém webu.

Od prvního ledna ale mohou řidiči na dalších 11 úsecích dálnic v celkové délce 100 km jezdit bez dálniční známky. Jedná se o obchvaty velkých měst, které Ministerstvo dopravy nově od 1.1.2017 vyjme ze zpoplatnění.

Jde například o vjezdy do Prahy a část pražského okruhu, dálnici kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna. Ministerstvo tak chce ulevit dopravní situaci v jednotlivých městech a zabránit tomu, aby se řidiči dálnici vyhýbali a jezdili skrze město po silnicích nižších tříd.

HROZÍ TUČNÉ POKUTY:

I v roce 2017 bude nadále v rámci prováděných kontrol Policií ČR a Celní správou na pozemních komunikacích věnována zvýšená pozornost ověřování pravosti vylepených kupónů na vozidlech a jejich kontrolních ústřižků. V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, dopouští se přestupku a vystavuje se tak riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku, a to ve výši až 5 000 korunv blokovém řízení, nebo až 100 000 korunve správním řízení. Zároveň se vystavuje riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření padělaných kupónů.

Autor:
Honza Vraný
JV PRESS