Domů Z regionu Praha MV-ČR uvádí na pravou míru informace médií ke ztraceným tiskopisům voličských průkazů

MV-ČR uvádí na pravou míru informace médií ke ztraceným tiskopisům voličských průkazů

0
Sdílet
VZOR - tiskopis voličský průkaz. Autor: archiv redakce

Praha – Dovolujeme si uvést na pravou míru informace, které se objevují v médiích ohledně ztracených tiskopisů voličských průkazů. Přehled uvedený na webových stránkách Ministerstva vnitra obsahuje čísla tiskopisů voličských průkazů od roku 2014, kdy byly zavedeny jednotné tiskopisy s ochrannými prvky proti padělání.

V seznamu jsou tak uvedena čísla všech tiskopisů voličských průkazů, jejichž ztrátu nebo odcizení obecní úřady Ministerstvu vnitra od roku 2014 v souladu s metodikou nahlásily.

Mezi těmito tiskopisy voličských průkazů jsou navíc v celé řadě případů zahrnuty ty, které byly omylem na obci skartovány. Ztracené tiskopisy nebyly vyplněné a opatřené úředním razítkem. Jsou tedy neplatné a nelze je použít jako voličský průkaz. V případě padělání razítka se státním znakem by se jednalo o trestný čin.

Ministerstvo vnitra dnes znovu upozorní krajské úřady na existující přehled ztracených tiskopisů a poskytne jim informace, jak mohou obce postupovat v případě pochybností o pravosti voličského průkazu. Okrskové volební komise tak budou mít všechny potřebné informace k dispozici.

Zdůrazňujeme, že v žádném případě nedochází k hromadným ztrátám hotových voličských průkazů, na základě kterých by voliči mohli hlasovat. Ztracené tiskopisy nemají všechny náležitosti a nelze je jako voličský průkaz použít.

Autor: Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
Ministerstvo Vnitra ČR

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na