Domů Hlavní zprávy Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky

Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky

0
Sdílet
Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky . Autor: ZZS MsK

Ostrava – Posádky Moravskoslezské krajské záchranky, včetně vozidla pro speciální transporty, se ve středu 10. ledna odpoledne podílely na komplikované záchraně vážně nemocného dítěte. Šestiměsíční děvčátko bylo hospitalizováno na klinice dětského lékařství ostravské Fakultní nemocnice. Pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu a pro její další léčbu byl nezbytný transport na specializované pracoviště do Prahy.

Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky . Autor: ZZS MsK

Ten bylo z důvodu šetrnosti a náročnosti nutno realizovat letecky a zajistil jej vojenský letoun. Na mošnovském letišti přistál i s kompletním týmem specialistů a rozsáhlým vybavením. Právě jejich přepravu musely zajistit dva sanitní vozy. Operátoři pro cestu za pacientkou vyčlenili týmy Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ze stanovišť ve Studénce a Ostravě-Jihu. Před půl čtvrtou dorazila vozidla do FN Ostrava. Pražský tým specialistů pak provedl zajištění dítěte pomocí speciální mimotělní metody ECMO.

Moravskoslezští záchranáři se podíleli na zajištění obtížného transportu dětské pacientky . Autor: ZZS MsK

Po půl šesté byla vozidla záchranné služby (posádka s vozidlem pro speciální transporty z Ostravy-Jihu a RZP Bílovce) opět přistavena ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tým s veškerým vybavením a nyní i pacientkou na palubě pak absolvoval cestu zpět na letiště v Mošnově. Po bezproblémové jízdě je záchranáři dopravili až k připravenému letounu, který záhy odstartoval k letu do Prahy.

K přepravě dítěte bylo zapotřebí složité a bezchybně funkční technické zařízení. Pro tento účel výborně posloužil sanitní vůz pro speciální transporty, který Zdravotnické záchranná služba  využívá od roku 2016. Vozidlo je v ambulantní části vybaveno množstvím přídavné elektroinstalace a měničů napětí (12/230 V), jež pomáhají realizovat bezpečné transporty pacientů se selháním životních funkcí. Na palubě tak lze převážet například nemocné, vyžadující dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu, mimoplicní ventilaci a podobně, protože přístroje, používané v těchto případech, fungují často dlouhodobě pouze na 220V


ČTĚTE TAKÉ: Chlapci na Karvinsku explodovala petarda v ruce, do nemocnice ho transportoval vrtulník


PhDr. Lukáš Humpl,
Tiskový mluvčí
ZZS MSK (-red.)

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na